20 milionů pro pomoc australským zvířatům

Na pomoc zvířatům v Austrálii postižené požáry poslali lidé do sbírky, vyhlášené Zoo Praha, za měsíc 20 milionů korun. Složilo se na ně 17 tisíc dárců.

Ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek oznámil v tiskové zprávě, že vybrané peníze již nyní pomáhají poraněným koalům či klokanům, ale také méně známým druhům. V následujících měsících peníze z ČR přispějí k záchraně celých živočišných druhů, které se i vinou požárů ocitly na hraně existence. Rozsáhlé požáry Austrálii sužují několik měsíců. Podle agentury Reuters při nich zemřela až miliarda živočichů.

»Těší nás každá desetikoruna, ale osobně mám největší radost z toho, že řada tříd, nebo i celých škol organizuje nejrůznější benefiční akce, aby mohly rovněž přispět,« uvedl Bobek. K pomoci Austrálii vyzval s odkazem na sbírkové konto Zoo Praha počátkem ledna také premiér Andrej Babiš (ANO). Na sociálních sítích uvedl, že ze svého pošle milion korun.

Jako první dostaly ze sbírkového konta před dvěma týdny 100 tisíc australských dolarů (asi 1,6 milionu korun) zoologické zahrady v australském spolkovém státě Victoria. Tam také od čtvrtka pečuje o poraněné koaly i chovatelka Zoo Praha Kateřina Seemannová.

Další statisíce dolarů směřovaly, či postupně odcházejí do Adelaide Zoo a organizacím zabývajícím se ochranou australské divočiny. »Jsou určeny nejenom na bezprostřední pomoc postiženým zvířatům, ale také na monitoring ohrožených druhů a na jejich ochranu před dalšími požáry či před zavlečenými predátory,« sdělil Bobek.

Podle zoologického náměstka Zoo Praha Jaroslava Šimka jsou mezi postiženými zvířaty například vakomyši Aitkenovy. Poslední stovky přežívajících jedinců tohoto druhu požáry velmi vážně ohrozily. Peníze mají pomoci třeba i varanům Rosenbergovým, ježurám ostrovním nebo bandikutám krátkonosým. Zoo Praha podpoří ze sbírky také záchranu pozoruhodných paropuch corroboree nebo klokanů skalních. Žabek corroboree žilo už před požáry ve volnosti pouze 50. Chovná zařízení, která měla umožnit posílení této volně žijící populace, ale zničil oheň. Pražská zoo bude financovat jejich znovuvybudování.

Dva miliony korun na zmírnění dopadů ničivých požárů ve státu Victoria také poslalo počátkem ledna české ministerstvo zahraničí. Pražský magistrát zase věnuje 160 tisíc korun australské organizaci Bushfire Emergency Wildlife Fund, která provozuje zoo v Melbourne.

(zku)

8. 2. 2020  (zku)