Německo. SPD neví, na čem s CDU je

Politická krize v Durynsku, způsobená volbou prvního ministerského předsedy hlasy Alternativy pro Německo (AfD), už má dopady i na celoněmeckou vládu konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD). Předsedové SPD se totiž nechali slyšet, že nyní nevědí, na čem s CDU jsou. Celá situace, kdy politici CDU hlasovali stejně jako ti z AfD, podle nich vládu poškodila.

Šéfem durynské vlády se ve středu zcela nečekaně stal Thomas Kemmerich (FDP), když mu do funkce pomohly hlasy jeho svobodných demokratů, CDU i AfD. Bylo to poprvé, co AfD podpořila premiéra v některé spolkové zemi. Křesťanští i svobodní demokraté přitom dlouho zdůrazňovali, že spolupráce s populistickou AfD, již mnozí označují i za extremistickou, nepřichází v úvahu. I proto hlasování vzbudilo bouřlivou reakci na německé politické scéně, v jejímž důsledku Kemmerich po pouhých 24 hodinách ve funkci oznámil, že rezignuje. »Pro koalici už ale škoda vznikla, protože v tuto chvíli nevíme, na čem s CDU jsme,« je přesvědčena šéfka SPD Saskia Eskenová. »Existuje celá řada otázek, které musí být zodpovězeny, abychom si vyjasnili náš vztah založený na důvěře,« poznamenala také agentura DPA.

[o]

Sociální demokraté kvůli situaci na dnešek svolali koaliční jednání. O dalším vývoji v Durynsku včera jednali i křesťanští demokraté, jejichž šéfka Annegret Krampová-Karrenbauerová je pod velkým tlakem, a také demokraté svobodní, jejichž předseda Christian Lindner chtěl zjistit, zda má ještě vůbec podporu spolustraníků. Durynská FDP chce, aby se ve 2,2milionové spolkové zemi rozpustil parlament a uskutečnily nové volby. Tamní CDU to zatím odmítá a chce hledat řešení na základě stávajícího politického uspořádání. Jedním z důvodů pro tento postoj může být i to, že by si podle aktuálního průzkumu pro televize RTL a n-tv přišla jen na 12 % hlasů, zatímco v říjnových volbách jich získala ještě téměř 22 %. Jak by řešení, o němž nyní CDU mluví, mohlo vypadat, ale zatím není moc jasné. Už volba Kemmericha, jehož oznámený odchod z funkce vítá podle průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD 61 % Němců, byla totiž důsledkem patové situace po říjnovém hlasování. Nepodařilo se po něm sestavit žádnou většinovou koalici. Početní většinu - 48 křesel - v 90členném parlamentu sice mají CDU, FDP a AfD, vládu s AfD ale všichni odmítají. Proto se očekávalo, že Durynsko povede menšinová vláda Levice, SPD a Zelených dosavadního a v zemi populárního premiéra Boda Ramelowa (Levice).

Odstoupivší Kemmerich (FDP) si navzdory rekordně krátkému působení v úřadu přijde nejméně na 93 000 eur (2,3 milionu Kč). Premiérovi Durynska přísluší plat ve výši 16 100 eur měsíčně (402 000 korun) doplněný o další příspěvky. Kemmerich (54) navíc dostane peníze, které šéfovi vlády náleží po odchodu z funkce. V jeho případě je to za šest měsíců po rezignaci 75 468 eur (1,9 milionu Kč).

(ava, čtk)

8. 2. 2020  (ava, čtk)