Rekord, o který nestojíme

Lidé musí někde bydlet. Bohužel v současné době je v České republice dostupnost bydlení nejhorší v Evropě. Na byt musíme i šetřit nejdéle, ovšem za předpokladu, že si to můžeme vůbec dovolit. Od roku 1989 se v republice postavilo 55 073 bytů, v loňském roce to bylo skoro o dvě pětiny méně.

[o]

Tato statistika je bohužel neradostná. Panelákové byty, byť si je lidé rekonstruovali, jsou často pro rodiče a dospělé děti malé. Zvláště mladí nemají kde bydlet, a váhají tak se založením vlastní rodiny. Hypotéky jsou drahé a nájemné bydlení ve velkých městech je dostupné většinou pro bohaté. Sociální bydlení s regulovaným nájmem je jedním z možných řešení. Odborníci varují, že cena bytů například Praze se během deseti let může až zdvojnásobit. Právě tato alarmující sdělení jsou důrazným apelem na bezodkladné řešení bytového problému. Jen nerad bych se dočkal dalšího zhoršení i tak nedobrého stavu.

Podpora bytové výstavby ve městech a obcích je na jednom z prvních míst našeho zájmu, stejně jako podpora vytváření pracovních příležitostí v obcích a městech. Lidé mnohdy nemohou za prací dojíždět. Jedná se o obnovení tradičních výrob, které byly zničeny neuváženým jednáním pravice, neuváženými prodeji a privatizacemi.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu KSČM

11. 2. 2020  Pavel KOVÁČIK