Skandál ukrajinské pravice aneb Tohle v EU chceme?

Pozdvižení mezi Ukrajinci vyvolal poslanec vládnoucí strany Jevhen Brahar, když seniorce, které nestačí peníze na zaplacení základních účtů, před týdnem poradil, aby prodala svého psa. Pětadvacetiletý pravicový zákonodárce se nechtěně stal hvězdou sociálních sítí a terčem kritiky.

Ljubov Koljučová si ve vysílání jedné z televizních stanic stěžovala, že se svým starobním důchodem 2000 hřiven (asi 1820 korun) nedokáže vyjít, například zaplatit účty za plyn. Společně s moderátorem televizního pořadu vypočítala, že když je zaplatí, nezbudou jí žádné peníze, a dokonce se dostane do minusu.

Prodejte psa!

Poslanec během programu podle ČTK 66leté ženě poradil, aby prodala svého čtyřnohého kamaráda. »Pokud jde o nějakou ušlechtilou rasu, může ho kdykoli prodat a bez problémů zaplatit,« doporučil cynicky Brahar, který je členem strany Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského. Koljučová je majitelkou 14letého křížence jménem Šarik.

[o]

Britská BBC připomíná, že od roku 2014 běžným Ukrajincům ceny za plyn vzrostly desetinásobně a čtyři pětiny seniorů v zemi pobírají důchod méně než 3000 hřiven měsíčně.

Brahar se později za svůj výrok omluvil s tím, že je v politice nováčkem. Tvrdí, že nechtěl nikoho urazit a že jen chtěl upozornit na případy nespravedlnosti, kdy lidé, kteří nepotřebují pomoc od státu, přesto berou podporu a zároveň ukrývají svůj majetek a žijí v přepychu… Takže vlastně dotyčnou ženu urazil podruhé!

Koljučová prohlásila, že Šarika prodat nehodlá, a Braharovi jen až příliš smířeně vzkázala, ať »přemýšlí o tom, komu, kde a co říká«. Někteří představitelé Sluhy národa se za výrok stranického kolegy také vzápětí omluvili.

I Ukrajinci se umí zasmát

Brahar se stal terčem řady vtipů na sociálních sítích. Na Facebooku se třeba objevila fotka bývalého poslance Oleha Ljaška s jeho šesti psy a s popiskem: »Žádné účty nás nevystraší«. Na jiném příspěvku se zase voříšek sedící v autě ujišťuje, zda jeho páníček zaplatil za plyn. »Sakra, řekni něco, podívej se mi do očí,« naříká pejsek a na závěr se ptá, kam že to jedou…

(rom)

10. 2. 2020  (rom)