Obliba Valentýna roste, ženy nakupují s předstihem

Obliba svátku svatého Valentýna, který připadá na 14. února, u Čechů každým rokem roste. Oslavy plánují více ženy, které také dárky kupují s předstihem. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Muži nechávají nákupy na poslední chvíli, zhruba polovina jich podle průzkumu pro řetězec Albert kupuje květiny. V tomto období rostou dále prodeje čokolády, sektů, spodního prádla a pyžam. Vyšší poptávka je podle portálu Slevomat také po společných masážích. Platební společnost Visa eviduje častější útraty v klenotnictvích a obchodech s kosmetikou.

Prodejny Albert zaznamenávají na Valentýna až o 90 procent vyšší prodeje řezaných květin ve srovnání s běžným dnem. "Mezi nejoblíbenější prodávané květiny patří červené růže, tulipány a lilie. Velmi žádané jsou i tematické hrnkové variace," uvedl mluvčí Jiří Mareček.

Lidl nabízí mimo jiné od minulého týdne zmrzlinová srdíčka, donuty a koblihy ve tvaru srdce, balení sushi pro dva ve tvaru srdce. Dále má v nabídce spodní prádlo či saténové noční košile, uvedla mluvčí Zuzana Holá.

Ženy podle portálu Slevomat tvoří v tomto období 68 procent kupujících. "Právě ženy chtějí Valentýna slavit a na jejich popud pak muži utrácejí. Průzkumy ukazují, že mnohdy dostanou jasně najevo, co se od nich očekává," řekl ředitel Slevomatu Ladislav Veselý. Mezi nejžádanější kategorie patří podle něj společné masáže či večeře, kromě čokolády rostou prodeje dalších delikates.

"Valentýn jsou takové malé Vánoce. Tržby sice nedosahují úrovně prosince, ale je zde znát nákupní apetit zákazníků a každým rokem se zvyšují," uvedl manažer e-shopu Luxusnipradlo.cz Tomáš Oborný. Ženy podle něj na Valentýna začínají kupovat už v půlce ledna, vedou u nich boxerky a pyžama. "Muži nakupují na poslední chvíli a převládají svůdné košilky, kalhotky a tanga. Oblibu si získává i punčochové zboží," doplnil Oborný.

Oslava patrona zamilovaných se do střední a východní Evropy dostala po pádu komunismu z anglosaských zemí. V Česku tento svátek podle průzkumů slaví zhruba dvě třetiny lidí.

(čtk)

11. 2. 2020  (čtk)