Loni se těžilo především kůrovcové dřevo

Státní podnik Lesy České republiky loni kvůli kůrovcové kalamitě zvýšil těžbu dřeva o 30 procent na rekordních 13,89 milionu metrů krychlových z předchozích 10,65 mil. kubíků. Těžba samotného kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 % na 9,71 mil. kubíků.

Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi a jeho nynější hlavní snahou je zvládnutí kůrovcové kalamity.

Těžby dřeva v Lesích ČR jdou kvůli kůrovci razantně nahoru v posledních dvou letech. V období bez kůrovcové kalamity se pohybovala těžba Lesů ČR kolem osmi milionů kubíků ročně.

Drtivá část loňských těžeb připadla na takzvané nahodilé těžby v objemu 13,4 mil. kubíků. Kromě těžby dřeva napadeného kůrovcem do nahodilých těžeb patří především těžby dřeva poničeného větrem, kterého loni bylo zhruba 2,42 mil. kubík. Ostatní nahodilé těžby, třeba kvůli suchu, představovaly přibližně 1,2 mil. kubíků.

Kůrovcové kalamitní oblasti jsou podle Lesů ČR již v každém kraji. Nejvíce chřadnou lesy na Vysočině a dále v Jihomoravském, Jihočeském, Moravskoslezském a Plzeňském kraji. »Nejde ale jen o smrkové porosty, sucho postihlo i další dřeviny, například borovice nebo jasany,« uvedla Jouklová. Základním principem úspěšné obrany lesů před kůrovcem podle Lesů ČR zůstává včasné vyhledání napadených stromů, jejich pokácení a účinná asanace.

Zatímco ke konci roku 2018 podnik evidoval 18 400 hektarů holin, v závěru uplynulého roku jich už bylo 30 600 ha. »Letos plánujeme vysazení 70 milionů sazenic lesních dřevin na 11 700 hektarech. Údaje se mohou během roku změnit, bude záležet na přírodních podmínkách vhodných pro zalesňování,« uvedla Jouklová. Loni podnik vysadil 60 mil. sazenic stromů.

Kůrovcové těžby pro podnik dělají především smluvní partneři. V podnikových lesních závodech mají Lesy ČR na těžbě nasazeno asi 750 vlastních dělníků. V letní sezoně jich je o třetinu víc. »Využíváme všechny kapacity, lidi i stroje,« řekla Jouklová

Kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen, se odráží i ve strategii podniku, který počítá do roku 2023 se ztrátovým hospodařením. Za loňský rok by měly být Lesy ČR ve ztrátě na úrovni jedné miliardy korun. Předloni měly zisk 70 mil. Kč.

(ici)

11. 2. 2020  (ici)