Pohonné hmoty v ČR za týden opět zlevnily o dvě desítky haléřů

Pohonné hmoty v Česku za uplynulý týden opět zlevnily zhruba o dvě desítky haléřů. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o 18 haléřů na 31,86 koruny za litr a nafty o 23 haléřů na 31,46 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Ceny benzinu i nafty padají několik týdnů a podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy situace nebude jiná ani další týden. Cenu paliv zlevňují obavy z šíření nového koronaviru, uvedl Kovanda.

Pohonné hmoty zlevňují zhruba od poloviny ledna. Za tu dobu průměrné ceny benzinu i nafty klesly v Česku přibližně o 60 haléřů. Natural 95 je nyní nejlevnější od loňského dubna a cena nafty je nejnižší od loňského března. Kovanda očekává, že vzhledem k situaci s koronavirem, paliva v Česku budou příští týden levnější o dalších zhruba 20 haléřů.

"Obava z dalšího šíření nákazy totiž ochromuje zejména čínskou ekonomiku, která je největším světovým dovozcem ropy. Pokud tento dovozce zaznamená kvůli koronaviru významný a trvalejší výpadek ekonomické aktivity, tamní dopravy i průmyslu, o ropu bude celosvětově citelně nižší zájem. A právě tato možná vyhlídka ji v uplynulé době citelně zlevnila," uvedl Kovanda. Naopak sílící koruna podle něj dalšímu zlevňování paliv příliš nenahrává.

Mezi regiony jsou ceny pohonných hmot stále nejnižší v Jihočeském kraji, kde řidiči koupí litr Naturalu 95 v průměru za 31,35 koruny a litr nafty za 30,99 koruny. Jižní Čechy jsou jediným regionem, kde nafta zlevnila pod 31 korun za litr.

Naopak nejdražší jsou pohonné hmoty nadále na Vysočině a v Praze. Cena benzinu je nejvyšší na Vysočině, kde litr stojí 32,48 koruny. Praha je druhá nejdražší s cenou 32,43 koruny za litr naturalu. Vysočina a Praha mají navíc shodně nejvyšší cenu nafty z celé země. V obou regionech stojí litr nafty aktuálně 32,08 koruny.

(čtk)

13. 2. 2020  (čtk)