Ekonomika loni podle očekávání zpomalila

Hrubý domácí produkt vzrostl loni podle včera zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu o 2,4 procenta. V posledním čtvrtletí roku se přitom oproti stejnému období předloni zvýšil o 1,7 % a mezičtvrtletně si polepšil o 0,2 %.

Celoroční růst byl podle ČSÚ podpořen především spotřebními výdaji domácností a zahraniční poptávkou. Mírně stouply také investice. K růstu hrubé přidané hodnoty nejvýrazněji přispěla odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství a odvětví informačních a komunikačních činností. Dařilo se i průmyslu a stavebnictví.

Růst tuzemské ekonomiky pokračoval i v závěru roku. Ve čtvrtém čtvrtletí byl podle statistiků tažen převážně spotřebou domácností. Nadále se dařilo většině odvětví služeb a stavebnictví. Zpracovatelský průmysl ale již přestal přispívat k růstu hrubé přidané hodnoty.

Zaměstnanost loni vzrostla o 0,7 %. Ve 4. kvartálu se ale v porovnání s předchozím čtvrtletím snížila o 0,3 %, přičemž meziročně zůstala na stejné úrovni.

Za zpomalením růstu české ekonomiky v závěru loňského roku stál slabší výkon světového hospodářství, shodli se analytici oslovení ČTK.

Nesporně velký negativní vliv měl především vývoj německé ekonomiky, která ve 4. kvartálu stagnovala. HDP země, jak ve svém prvním rychlém odhadu uvedl spolkový statistický úřad, zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny. Hlavní podíl na výsledku měl vývoz, který se ve srovnání se 3. čtvrtletím snížil. V meziročním srovnání tempo růstu německé ekonomiky v závěru roku zpomalilo na 0,4 % z 0,6 % v předchozích třech měsících. Za celý loňský rok vzrostlo německé hospodářství o 0,6 %, což je výrazně méně než v předchozích dvou letech.

Slovenská ekonomika naopak v závěru loňského roku zrychlila růst, HDP se meziročně zvýšil o 2,1 % z téměř šestiletého minima 1,3 % ve 3. kvartálu. Vyplývá to z odhadu slovenského statistického úřadu.

V mezičtvrtletním srovnání ekonomika našich sousedů vzrostla o 0,6 % po růstu o 0,4 % ve 3. čtvrtletí.

(ici)

14. 2. 2020  (čtk)