Soud kauzu Vidkun odročil na březen

Olomoucký krajský soud odročil na 2. března korupční kauzu Vidkun, která se podle žalobce týká vynášení informací z policejních spisů vlivným osobám. Původně se jí měl zabývat do pátku.

Všichni obžalovaní, až na významného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, ke kterému údajně tyto informace od policie mířily, byli již vyslechnuti. Kyselý je nemocen, žádal zatím o jednání v nepřítomnosti. Kauzu má soud nařízenu až do května.

V březnu má soud naplánováno 13 veřejných jednání, a to od 2. do 26. března. »Budeme pokračovat výslechem svědků, které jsou plánovány na další tři týdny podle rozsahu jednotlivých svědeckých výpovědí,« řekl novinářům soudce Martin Lýsek.

Svědků je dohromady voláno přes tři desítky. Žalobce k soudu navrhuje například bývalého šéfa olomoucké Generální inspekce Tomáše Uličného, jehož podle jeho slov policie nezákonně v souvislosti s touto kauzou vyslýchala 45 hodin v kuse, bývalého šéfa olomoucké krajské policie Libora Krejčiříka, který skončil ve funkci v listopadu 2015 právě v souvislosti s kauzou Vidkun, a bývalého ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška. Ten se rozhodl rezignovat na svou funkci po vypuknutí olomoucké kauzy o měsíc dříve téhož roku.

Hned na druhý jednací den v březnu je předvolán také bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer, blízký přítel podnikatele Kyselého. Právě Langer byl jedním z těch, u nichž policie v říjnu 2015 při spuštění razie provedla domovní prohlídky. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není.

Langer tak v kauze figuruje pouze jako svědek; to je i důvod, proč nebudou podle soudu prováděny listinné a další důkazy, které byly u něj zajištěny. »Soud prováděl veškeré listinné důkazy, které považuje za nutné pro rozhodnutí ve věci, respektive, které prokazují něco, co tvrdí obžaloba. V některých konkrétních případech, a netýká se to jen materiálů zajištěných při domovních prohlídkách u doktora Langra, ale týká se to veškerých důkazů, soud neakceptoval návrh ze strany státního zástupce. Jde o důkazy, které ve vztahu k podané obžalobě neprokazují žádnou skutečnost, kterou obžaloba tvrdí,« uvedl soudce Lýsek.

V kauze Vidkun, která postihuje podle žalobce ovlivňování devíti trestních kauz, je obžalován z podplácení bývalý hejtman Jiří Rozbořil, někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec čelí obžalobě ze zneužití pravomocí. Kadlec je navíc obžalován z přijetí úplatku. Kyselý je obžalován z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

(zku)

20. 2. 2020  (zku)