Pompeova účelová protičínská antikomunistická hysterie

Hlavní hrozbou naší doby je prý Komunistická strana Číny, prohlásil nedávno podle agentury Reuters americký ministr zahraničí při své návštěvě Británie. Spojené státy a jejich spojenci musí mít podle šéfa americké diplomacie takovou technologickou i vojenskou sílu, aby dokázaly zajistit, že v tomto století budou panovat západní hodnoty, pokračoval už velmi nebezpečně.

Hrozbou století KS Číny?

»I když stále musíme být ostražití kvůli terorismu… představuje Komunistická strana Číny hlavní hrozbu naší doby,« řekl prý Mike Pompeo při setkání se svým britským protějškem Dominikem Raabem.

Británie předtím oznámila, že povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G). Huawei se nebude moci podílet na zřizování bezpečnostně důležitých sítí, dále sítí na místech, jako jsou vojenské základny či jaderné elektrárny, a na budování jaderných sítí. I tak to Pompeovi vadilo. Spojené státy totiž dlouhodobě povýšeně označují čínskou společnost za bezpečnostní riziko. Británii arogantně vyzývaly, aby Huawei z budování sítě 5G zcela vyloučila. Spolupráce rozvědek v uskupení Five Eyes (Pět očí; tedy USA, Británie, Austrálie, Kanada a Nový Zéland) podle Pompea nicméně ohrožena není.

Byznys především

Podle ČTK dle Pompea rozdílný přístup k Huawei neovlivní ani budoucí obchodní spolupráci USA a Británie po brexitu. Spojené království podle něj bude »na začátku fronty« na obchodní dohodu. Británie Evropskou unii opustila na konci ledna.

(rom)

21. 2. 2020  (rom)