Protesty proti otřesu v penzijním systému

Ve francouzských městech opět tisíce lidí demonstrovaly proti vládnímu plánu reformovat důchodový systém. Média uvádějí, že odpůrci tzv. reformy v čele s částí odborů se snaží zachovat sílu protestního hnutí poté, co vláda v pondělí po ochabnutí stávek v dopravě předložila parlamentu příslušný návrh zákona.

Manifestace se dopoledne konaly například v Montpellieru, Nantes či Rennes, odpoledne začaly pochody v Paříži a Marseille.

Odbory celostátní mobilizaci proti penzijní reformě svolaly už podesáté od začátku prosince, kdy bitva kolem vládního plánu naplno vypukla. Hlavní otázkou před novým kolem bylo to, zda se podaří alespoň napodobit účast při těch předchozích. Přede dvěma týdny policie na shromážděních po celé Francii napočítala 121 000 lidí, o týden dříve to bylo 108 000, zatímco 5. prosince více než 800 000.

Z demonstrací v Le Havre, Nantes, Rennes, Montpellieru a Béziers úřady dopoledne hlásily dohromady jen něco přes 7000 účastníků. V Paříži podle agentury AFP vyrazil kolem 14.00 na pochod od nádraží Montparnasse několikatisícový dav. Zároveň se očekávaly jen minimální výpadky v provozu vlaků a v pařížské hromadné dopravě.

»Nesložíme zbraně, protože jsme přesvědčeni o správnosti našeho hodnocení - pokud jde o nebezpečí, které tento projekt představuje pro nadcházející desetiletí,« prohlásil o Macronově asociálním plánu šéf odborové organizace Force ouvrière (Dělnická síla) Yves Verier.

Macronovy změny gentura Reuters hodnotí jako největší otřes pro penzijní systém Francie od konce 2. světové války.

Bouřlivé projednávání v parlamentu zřejmě hned tak neskončí, neboť opozice předložila přes 40 000 pozměňovacích návrhů. Ve středu navíc proces prakticky zablokovaly procedurální námitky a další překážky, napsal podle ČTK web Franceinfo.

(rj)

21. 2. 2020  (rj)