Poptávka po rouškách je veliká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uložil nemocnicím, aby se kvůli nebezpečí koronaviru předzásobily ústními rouškami na čtyři měsíce dopředu. To představuje 1,5 milionu kusů.

Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě firmy Batist Medical v Červeném Kostelci na Náchodsku. Firma patří mezi největší dodavatele roušek v zemi a chystá zvýšení dodávek roušek o 50 procent asi na 1,5 milionu měsíčně. Příští týden spustí novou linku. Ta by měla měsíčně produkovat asi půl milionu kusů roušek. Vyrábět bude nově vyvinutý typ roušky, která má lepší filtrační schopnost díky dovnitř vložené vrstvě z nanovláken. »Má schopnost zachycovat i viry, nejenom bakterie,« řekl generální ředitel a majitel firmy Tomáš Mertlík.

Vojtěchova výzva se podle Babiše týká státních nemocnic. Rouškami by se podle něj ale měly předzásobit i nemocnice krajské. »Předpokládám, že stejně jako ministr zdravotnictví vyzval všechny nemocnice, které jsou v majetku státu, že i kraje vyzvaly své nemocnice, aby se předzásobily,« řekl Babiš. Odkázal na úterní jednání bezpečností rady státu, na níž byl přítomen za Asociaci krajů i hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). Ministr Vojtěch podle premiéra také řeší, zda by se roušky nedaly nakoupit pro nemocnice centrálně, »aby se vyhnuly prostředníkům«.

Poptávka po rouškách je veliká. Babiš vyzval Českou lékárnickou komoru k tomu, aby se i lékárny zásobily, a to nejen rouškami, ale i respirátory, které jsou v ochraně před koronavirem skutečně účinné. Výrobci, nemocnice a lékárny také podle premiéra spolupracují v tom smyslu, aby situace nezneužili překupníci.

Odmítají dárce krve

Některé pražské nemocnice nyní již kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo Českou republiku. Měsíc po návratu si musí ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) počkat turisté, kteří se vrátili z kterékoliv evropské země kromě Slovenska. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) a Thomayerově nemocnici platí omezení jen na Itálii. Omezení zavádějí i některé komerční centra pro darování plazmy.

Podle přednosty transfuziologického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze Martina Písačky zatím žádné obecné doporučení není. »Obecně jsou na měsíc vyloučení lidé, kteří cestovali mimo Evropu,« řekl. Ostatní v dotazníku před odběrem vyplňují, zda někam cestovali. »Lékař to s nimi probere, a pokud by byli v oblasti, kde se nákaza vyskytla, nebo měli příznaky, darovat nemohou,« dodal.

V České republice bylo od 24. ledna do úterý provedeno 98 testů, nákaza se u nikoho nepotvrdila. Test k odhalení nového typu koronaviru se používá i na chřipku či jiné virové nemoci. Založený je na detekci úseku nukleové kyseliny v DNA, který je pro nemoc typický, řekla vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Národní referenční laboratoř (NRL) SZÚ je jediná v České republice, která vzorky s podezřením na nákazu testuje. Kapacita je denně dvakrát 48 testů. »Kapacita vyšetření v laboratoři závisí na technickém a personálním vybavení a na dostupnosti reagencií. Aktuálně je NRL připravena provést denně až dvakrát 48 testů,« sdělila Macková. Pokud laboratoř postupuje podle aktuální metodiky Světové zdravotnické organizace, je cena testu přibližně 5000 korun.

Výrobci podle Mackové pracují i na komerčních testovacích sadách, první diagnostická souprava se pro Evropu v současné době schvaluje. »Předpokládáme, že cena reagencií, bez nákladů na technické vybavení, provoz laboratoře a personál, bude v řádu několika stovek korun. K nákladům na jedno vyšetření je třeba připočítat také náklady na izolaci nukleových kyselin,« řekla.

(cik)

27. 2. 2020  (cik)