SP v biatlonu bude bez diváků

Světový pohár v biatlonu se bude tento týden konat v Novém Městě na Moravě bez přítomnosti diváků. Rozhodla o tom dnes Bezpečnostní rada státu (BRS), která se pořádáním závodů zabývala v souvislosti se šířením koronaviru. Na biatlonové závody ve Vysočina Areně se chystaly desetitisíce fanoušků. Testy v neděli odhalily v Česku první tři případy nákazy novým typem koronaviru.

[o]

Ve středu bude Bezpečnostní rada státu jednat o osudu dalších sportovních akcí s větším počtem diváků. Například v neděli se ve fotbalové lize hraje derby Slavia - Sparta, na které by mohlo dorazit 20 tisíc fanoušků.

»Z mého pohledu je to rozhodnutí Bezpečnostní rady státu a organizátoři se s tím budou muset vypořádat. Vzhledem k tomu, kolik lidí na tu akci mělo přijet, je to preventivní opatření a za mě, já jsem žádnou jinou alternativu neviděl,« řekl novinářům po jednání rady ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

»Zprávu musíme přijmout, je to holý fakt. Samozřejmě to není nic příjemného, ale existují i vyšší principy a rozhodnutí se přizpůsobíme,« řekl ČTK Jiří Hamza, šéf organizačního výboru a prezident Českého biatlonového svazu.

Bezpečnostní rada státu o koronaviru jednala už minulý týden, občanům pak doporučila necestovat do italských regionů postižených nákazou. Tento týden se rada zaměřila na masové akce včetně biatlonu.

Středeční jednání by mohlo ovlivnit i nejbližší průběh fotbalové ligy, ale Ligová fotbalová asociace nechce předcházet rozhodnutí bezpečnostní rady. »V souvislosti s možnými preventivními opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru v ČR bude Ligová fotbalová asociace postupovat dle doporučení a nařízení příslušných státních orgánů a reagovat na aktuální vývoj situace,« uvedla asociace v prohlášení. Podobně se vyjádřilo také vedení hokejové extraligy, úterní 51. kolo se bude hrát podle plánu.

Biatlonový Světový pohár v Novém Městě se bude konat od 5. do 8. března. Během čtyř dnů je na programu šest závodů. Organizátoři očekávali každý den 30 000 návštěvníků. Příjem ze vstupného se podle Hamzy blíží k 35 milionům korun a rozpočet akce se pohybuje okolo 65 až 70 miliónů korun.

V prohlášení na svazovém webu Hamza informoval, jak organizátoři naloží s prodanými vstupenkami. »Po jednání se zainteresovanými státními orgány oznámíme do 20. dubna 2020, nejpozději však dle zákona do devadesáti dnů, mechanismus, jakým se bude vracet vstupné, případně zda bude možná výměna za vstupenky na Světový pohár ve Vysočina Areně v roce 2021,« napsal Hamza.

Kvůli obavám z šíření koronaviru se už bez diváků uskutečnily například odveta 2. kola fotbalové Evropské ligy Inter Milán - Ludogorec Razgrad v Itálii nebo všechny víkendové zápasy nejvyšších švýcarských fotbalových a hokejových soutěží. Původně se za zavřenými dveřmi mělo uskutečnit i několik utkání italské fotbalové ligy, ale kluby nakonec daly přednost jejich odložení. Bez účasti diváků by mělo být i březnové finále Světového poháru ve sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo nebo zápas kvalifikace Davisova poháru mezi Japonskem a Ekvádorem.

Šmarda: Biatlon bez diváků může přinést zmatky, část asi přijede

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD) uvítal, že Bezpečnostní rada státu rozhodla o nadcházejícím Světovém poháru v biatlonu. Rada se pořádáním poháru zabývala v souvislosti se šířením koronaviru. Rozhodla, že akce se konat bude, ale bez diváků. Šmarda řekl ČTK, že rozhodnutí může způsobit zmatky, lze předpokládat, že část lidí stejně přijede. Nejhorší variantou by podle něj ale bylo rozhodnutí ohledně závodů odkládat. Na závody ve Vysočina Areně se chystaly desetitisíce fanoušků.

»Myslím, že by bylo lepší, kdyby Bezpečnostní rada státu našla odvahu udělat řešení jednoznačné,« řekl Šmarda. Tím by podle něj bylo buď zrušení závodů, nebo konání v plném rozsahu. O těchto dvou variantách podle starosty jednal krizový štáb v Novém Městě na Moravě minulý týden. Varianta zvolená bezpečnostní radou v té době zástupce města nenapadla.

Krizový štáb by se měl podle starosty zase sejít ve středu ráno, aby projednal aktuální situaci. »Podle toho, jak ještě třeba vláda upřesní svoje stanovisko,« řekl Šmarda. Doplnil, že se všemi zúčastněnými stranami je vedení města v kontaktu průběžně.

Závodníci a návštěvníci biatlonu měli plnit ubytovací zařízení nejen na Novoměstsku, ale i v širším okolí. Někteří lidé už po zveřejnění rozhodnutí bezpečnostní rady začali rušit rezervace.

(red)

3. 3. 2020  (red)