Koronavirus může ovlivnit konání hokejového MS 2020

Celosvětově nepříznivý vývoj epidemie koronaviru může výrazně ovlivnit i konání letošního mistrovství světa, které je na programu ve Švýcarsku za více než dva měsíce. Připustil to prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel. IIHF situaci pečlivě sleduje, zatím ale nechce předbíhat událostem.

Celou řadu sportovních i jiných veřejných akcí už epidemie ovlivnila nebo nějak omezila. Například biatlonový podnik Světového poháru v Novém Městě na Moravě se uskuteční od čtvrtka do neděle bez divácké účasti. Nejvyšší dvě hokejové soutěže ve Švýcarsku jsou přerušeny do poloviny března, odkládají se zápasy ve fotbalových ligách, ale i jiné akce.

[o]

»S pořadateli mistrovství světa jsme ve velmi úzkém kontaktu, analyzujeme situaci a sledujeme aktuální vývoj. Bude třeba si všechno dobře vyhodnotit. Zatím ale čekáme do 15. března, jak se bude pandemie vyvíjet,« uvedl Fasel pro švýcarský deník Blick.

Cestou pouhého odehrání šampionátu v Curychu a Lausanne bez divácké účasti by ale jít nechtěl. Pokud by se situace nelepšila, jako pravděpodobnější by se pak jevilo spíše úplné zrušení vrcholu reprezentační sezony. To také teoreticky hrozí i dubnovému MS hráčů do 18 let v USA. »Podle mého nedávají takové 'zápasy duchů' žádný smysl,« vysvětlil Fasel.

V nejistotě je tak nyní i hokejový svaz. »Situace je nejasná, vyvíjí se každým dnem. Veškeré úvahy jsou bezpředmětné, reagovat můžeme až ve chvíli, kdy padne rozhodnutí ze strany IIHF,« uvedl pro server hokej.cz tiskový mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund.

»Zatím postupujeme podle naplánovaného programu reprezentačních akcí, které předcházejí mistrovství světa. Ať se jedná o přípravné kempy, zápasy Euro Hockey Challenge nebo o České hokejové hry. Pokud by se situace změnila, samozřejmě budeme reagovat,« dodal Zikmund.

Poprvé by se měla reprezentace sejít za tři týdny. První sraz je 23. března, pravděpodobně v Karlových Varech.

(red)

3. 3. 2020  (red)