Čínská Huawei postaví továrnu ve Francii

Čínská společnost Huawei vybuduje svou první evropskou továrnu ve Francii. V první fázi do výstavby závodu na základnové stanice pro přenos mobilního signálu investuje 200 milionů eur (přes pět miliard korun). Vznikne tam 500 pracovních míst, informoval předseda správní rady firmy Liang Chua.

Čínskou technologickou společnost obviňuje Washington z krádeží technologií a možné špionáže pro Peking a varuje před ním své spojence. Zjevně jde ale o účelové obvinění, které má v konkurenčním boji pomoci americké technologickým společnostem. O tom, zda firmě Huawei povolit účast na výstavbě infrastruktury pro mobilní sítě páté generace (5G), je proto diskutována v řadě evropských zemí. Omezený podíl na tvorbě nejmodernější komunikační infrastruktury firmě umožní Británie. Vyloučena z výstavby 5G není Huawei ani v Německu.

»Nový závod bude zásobovat celý evropský trh, ne pouze Francii,« uvedl na tiskové konferenci Liang.

Síť 5G slibuje mobilním uživatelům mimo jiné vyšší rychlost. Měla by také přinést větší spolehlivost, lepší pokrytí a zvýšení efektivity signálu, což je důležité pro rozvoj nových automatizačních systémů, lékařského monitorování či autonomních vozů.

Podle agentury Reuters není jasné, zda projekt schvaluje francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten sice láká zahraniční investory, ale zároveň varoval před čínskými zásahy do ekonomiky Evropské unie. »Nejedná se se o nadbíhání,« konstatoval Liang ke vztahu čínské skupiny k francouzské vládě.

Francie s budováním sítí 5G teprve začíná a zatím si nevybrala dodavatele. Macronova vláda už ale v podstatě uvedla, že by upřednostnila finskou Nokii či švédský Ericsson, ale že šanci dostane i Huawei.

Čínská technologická společnost je největším výrobcem telekomunikačních zařízení a druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě.

(ici)

4. 3. 2020  (ici)