Eurozóna nemá zrovna růžové vyhlídky

Eurozónu čeká podle ekonomů dekáda přinejlepším zanedbatelného růstu. Region se ještě plně nevzpamatoval z dlouhé a hluboké finanční krize v uplynulém desetiletí a nyní se musí vypořádat s novým koronavirem, píše zpravodajský server CNBC.

Varovné signály se přitom objevovaly ještě předtím, než udeřila současná »zdravotní krize«. Zvláště ohrožená už byla třetí největší ekonomika eurozóny Itálie, varovali analytici banky ING.

»Během příštích deseti let se potenciální růst v regionu pravděpodobně zpomalí. Itálie čelí mnohem horší stagnaci, než jakou kdy zažilo Japonsko,« napsali ekonomové ING Carsten Brzeski, Bert Colijn a Inga Fechnerová. Itálie je přitom zasažena koronavirem bezkonkurenčně nejvíce z celé Evropské unie.

Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku činil hospodářský růst eurozóny ve srovnání s předchozím kvartálem jen 0,1 procenta. Byl tak nejslabší od roku 2013. Zatímco největší ekonomika eurozóny - Německo - stagnovala, hrubý domácí produkt Itálie klesl o 0,3 % a Francie o 0,1 %.

V příštích deseti letech by demografické a strukturální tlaky mohly stlačit potenciální růst bloku na méně než jedno procento z průměrného ročního tempa 1,4 % v předchozím desetiletí, soudí ekonomové ING.

Na růst eurozóny měla loni negativní vliv americko-čínská obchodní válka a hrozba možných amerických vysokých dovozních cel na evropské automobily. Ty se podepsaly i na hospodářských výhledech. K nim se přidružuje rozepře kolem evropského rozpočtu a brexit.

Evropská komise na podzim odhadovala letošní hospodářský růst eurozóny na 1,2 %. Podle CNBC jej ale nyní bude muset snížit.

(ici)

6. 3. 2020  (ici)