Davidová bronzová ve sprintu

Markéta Davidová zahájila bronzovou medailí ve sprintu Světový pohár biatlonistek v Novém Městě na Moravě, který se kvůli riziku šíření koronaviru koná bez diváků. S jednou chybou při střelbě vleže nestačila jen na vítěznou Němku Denise Herrmannovou a druhou Anais Bescondovou z Francie, které shodně sestřelily všech deset terčů.

Pro Davidovou je dnešní bronz již třetí v této sezoně a znovu ve sprinterském závodu na 7,5 kilometru. Třetí doběhla při úvodním dílu SP v Östersundu i před Vánoci v Le Grand-Bornand. Na Herrmannovou dnes Davidová ztratila 50 sekund, na Bescondovou 27.

»Letos mám bronzovou sezonu. Jsem za to samozřejmě ráda, že to jsou medaile. Ale jo, myslím si, že je boží, a o to víc mě mrzí, že to je před prázdnými tribunami,« řekla novinářům třiadvacetiletá biatlonistka z Jablonce nad Nisou. Celkově v kariéře stanula na pódiu v individuálních závodech posedmé.

Davidové nespadl první terč v položce vleže. Trefila hranu, takzvaný kalibr, ale terč se nesklopil. Štěstí naopak měla vstoje, kdy kalibr spadl. »Je to fifty fifty. Ležka mě trochu mrzí, ale já jsem se snažila střílet trochu rychleji a v rytmu a jsem ráda, že jsem se úplně nezalekla první rány, která nespadla,« řekla Davidová.

V silném větru střílelo bezchybně jen šest biatlonistek z 98, které odstartovaly. »To je klasické Nové Město. Nic lepšího jsme nečekali. Bylo to normální, jen si člověk musí dát pozor,« řekla Davidová, která měla sedmý běžecký čas.

Radost s fanoušky si však Davidová ani ostatní závodnice neužily, protože kvůli šíření nového typu koronaviru měli diváci do Vysočina Areny vstup zakázán. Rozhodla o tom v pondělí Bezpečnostní rada státu. Přesto se za oplocením novoměstských tratí sešly na některých místech hloučky fanoušků s vlajkami a snažily se pokřikem a troubením povzbuzovat závodnice i na vzdálenost několika desítek metrů.

Další české biatlonistky se potýkaly se špatnou střelbou. Lucie Charvátová, senzační držitelka bronzu z nedávného mistrovství světa v Anterselvě, obsadila s třemi chybami 39. místo. »Je to průměrný výsledek, není to samozřejmě nic nad očekávání. Na střelnici jsem trošku bojovala, protože se vítr dost točil,« řekla.

Eva Kristejn Puskarčíková běžela po první položce dvě trestná kola. Navíc měla problémy se zbraní. »První střeleckou položku bych nejradši ani nekomentovala, byla tragická,« řekla. Dvě rány nevystřelila a jednou zmáčkla spoušť naprázdno. »Plus jsem dvě dobíjela. Chtě nechtě jsem si časově přidala trestný kolo k těm dvěma, který jsou už tak dost,« řekla a skončila sedmapadesátá. Jessica Jislová byla o sedm příček níže.

Nedělní závod s hromadným startem tak z českých reprezentantek pojede jen Davidová. Zbylé tři domácí biatlonistky mezi třicítku nepostoupily.

Ženy - sprint (7,5 km):

1. Herrmannová (Něm.) 18:51,0 (0 trest. okruhů), 2. Bescondová (Fr.) -27,2 (0), 3. Davidová -49,7 (1), 4. Ederová (Fin.) -59,0 (1), 5. Eckhoffová (Nor.) -1:11,1 (2), 6. H. Öbergová (Švéd.) -1:11,7 (1), 7. Vittozziová (It.) -1:13,7 (2), 8. E. Öbergová (Švéd.) -1:22,4 (0), 9. Hojniszová-Staregová (Pol.) -1:24,4 (2), 10. Braisazová (Fr.) -1:24,6 (3), ...39. Charvátová -2:15,7 (3), 57. Kristejn Puskarčíková -2:45,8 (2), 64. Jislová -2:59,1 (3).

(zr)

6. 3. 2020  (zr)