Temelín bude bezpečnější a ekologičtější

Energetická společnost ČEZ letos investuje do modernizace jaderné elektrárny Temelín 1,9 miliardy korun. Je to víc než dlouhodobý roční průměr, který se pohybuje kolem miliardy. Temelín posílí bezpečnost, zefektivní výrobu a sníží emise oxidu uhličitého.

V elektrárně budou letos dvě odstávky: na prvním bloku začne 13. března, druhý blok přeruší výrobu 12. června. Obě potrvají zhruba dva měsíce, informoval ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Většinu ze 199 investičních akcí uskuteční energetici při odstávkách. Několik investic za stovky milionů se týká životního prostředí. Energetici například pořídí nové hořáky pro pomocnou plynovou kotelnu, už je vyměnili u tří z pěti kotlů. Až práce skončí, klesnou podle Krumla emise oxidu uhličitého a oxidů dusíku z této kotelny asi o 20 procent.

Temelín bude letos a příští rok modernizovat také pomocné zařízení turbíny, které přihřívá páru a zbavuje ji vlhkosti. Výkon pak stoupne o několik megawattů elektrických (MWe). »Přinese to roční úsporu jednotek tisíc tun oxidu uhličitého,« uvedl Kruml. Půjde o investici za 300 mil. Kč.

Elektrárna také posiluje bezpečnost a ochranu. Na konci loňského roku zprovoznil ČEZ v Temelíně a Dukovanech po třech letech příprav takzvané Životně důležité prostory. Technici nainstalovali v Temelíně 54 bezpečnostních dveří i zhruba 100 snímačů biometrických údajů. Temelín bude také dále modernizovat potrubí technické vody, důležité pro jadernou bezpečnost. Mění se uhlíkové potrubí za nerezové, letos půjde asi o sto metrů.

Technickou bezpečnost posílí nová místa, kde mohou odborníci pomocí chemické analýzy vzorku oleje za provozu určit, v jakém stavu jsou turbíny i důležitá čerpadla. Lze tak s předstihem plánovat údržbu. Je to nová metoda. Nyní má Temelín 40 těchto odběrových míst, letos jich 80 přibude.

Do bezpečnosti investuje elektrárna ročně stovky milionů. Ve střednědobém plánu dá peníze do rozvodů vody, sloužících k hašení požáru, nebo systémů automatického hašení. »Budeme také celkově modernizovat elektronickou požární signalizaci, čidla,« řekl Kruml.

Temelín s 1300 zaměstnanci je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku již 3,2 TWh. ČEZ do modernizace Temelína dosud investoval 20,5 mld. Kč.

(ici)

7. 3. 2020  (ici)