Stavba dálnic je pro Babiše prioritou, spolu s ŘSD slíbil i jednání s ekology

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude letos stavět nebo opravovat 230 kilometrů dálnic a silnic, což je nejvíce v historii. Z toho 100 km bude tvořit nová výstavba a zbytek opravy a modernizace, včetně D1. Ekologičtí a jiní aktivisté teď v České republice blokují zhruba tři desítky velkých dopravních staveb. Stát bude s ekology jednat, slíbili premiér Andrei Babiš a generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

»Dopravní stavby nám blokují různí aktivisti. V první řadě Děti Země,« řekl Babiš. Děti Země podle něj principiálně blokují všechny dálnice. Vedle jednání s aktivisty stát podle Babiše chystá legislativu, která pomůže zpožďování staveb kvůli obstrukcím vyřešit.

Oprava jednotlivých úseků dálnice D1 se kvůli obstrukcím aktivistů podle Babiše zpozdila v průměru o 444 dnů a mohla být dávno hotová. Různé organizace a hnutí nyní blokují mimo jiné dostavbu dálnice D3 na České Budějovice, trasu z Brna přes Mikulov do Rakouska, D49 mezi Zlínem a Olomoucí včetně obchvatu Přerova, dva úseky D35 z Hradce Králové na Olomouc nebo úseky D43 z Brna směrem na Svitávku.

Oprava dálnice D1 bude letos pokračovat na sedmi úsecích, z toho čtyři by měly být dokončeny letos a zbytek do září 2021. V příštím roce by měly být také dokončeny dva nové úseky na dálnici D11 z Hradce Králové směrem na Jaroměř a na hranici s Polskem. K napojení celé trasy na polskou dálnici by mohlo dojít v případě urychlení prací díky nové legislativě v roce 2024.

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka by měla stavby silnic urychlit novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, která umožní převést nebo vyvlastnit potřebné pozemky na stát hned po vydání územního rozhodnutí. Novelu ministr označil za jeden z nejdůležitějších zákonů letošního roku.

Letos na podzim nebo příští rok na jaře začne stavba 32kilometrového úseku z Příbrami do Čimelic kontroverzní a pro stát nepříliš výhodnou formou PPP. Úsek by měl být dokončený v roce 2023. Z Písku do Českých Budějovic bude dokončená tříproudová silnice do roku 2025.

Ředitelství silnic a dálnic bude letos hospodařit s rozpočtem přes 50 miliard korun, což je podle Mátla dvojnásobek peněz proti roku 2014 a zároveň nejvíce od roku 2009.

(ici)

9. 3. 2020  (ici)