Převis nabídky hrozí kolapsem cen ropy

Rozhovory Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o rozsáhlejším snížení těžby, jež se uskutečnily na sklonku minulého týdne, skončily bez dohody. OPEC navrhovala snížení těžby o dalších 1,5 milionu barelů denně (b. d.). Z toho mělo půl milionu barelů připadnout na Rusko a další nečlenské země. Rusko se však podle zdrojů agentury Reuters k návrhu odmítlo připojit.

Skupina zahrnující OPEC a její spojence nyní omezuje těžbu o 2,1 mil. b. d. Současná dohoda platí do konce března. »Od 1. dubna neplatí pro členy i nečleny OPEC žádné restrikce,« uvedl po skončení rozhovorů ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

OPEC chtěla dodatečným snížením těžby reagovat na negativní vliv epidemie nového typu koronaviru na poptávku. Její návrh předpokládal, že dosavadní omezení produkce by zůstalo v platnosti až do konce roku. Dodatečné snížení o 1,5 mil. b. d. mělo podle plánu prosazovaného především Saúdskou Arábií platit od dubna do června.

»Jednání členských států OPEC a jejích spojenců o hlubších těžebních škrtech skončilo fiaskem. Producentské státy se nejenže nebyly schopny dohodnout na dodatečném omezení těžby v reakci na šíření koronaviru, ale padnout nechaly i dosavadní produkční škrty v rozsahu 2,1 mil. b. d., kterým vyprší platnost na konci března,« potvrdil analytik Dominik Rusinko ze společnosti ČSOB.

»Pokud se producenti rychle nedohodnou na nové podobě škrtů, akutně hrozí, že ropný trh bude zaplaven ropou. Pravdou totiž je, že OPEC a její spojenci by zřejmě nebyly s to zcela eliminovat přebytek ropy na trzích ani při podstatně hlubších těžebních škrtech, natož v situaci, kdy na stole není vůbec žádná dohoda,« doplnil Rusinko. V takovém případě by podle něj přebytek ropy na trzích mohl výrazně přesáhnout hranici jednoho milionu barelů denně, což by bylo srovnatelné s obdobím kolapsu cen ropy v letech 2014-15. »To z fundamentálního pohledu pochopitelně zvyšuje riziko pokračujícího propadu cen ropy, které by nemusely najít dno ani u hranice 40 dolarů za barel,« uzavřel Rusinko.

Podle íránského ministra pro ropu bude kvůli koronaviru obtížné vbrzku uspořádat případné další setkání členů OPEC s ostatními producentskými státy. Dohody by ale mohli dosáhnout prostřednictvím videokonference, dodal politik.

Dodejme, že další významný producent ropy – Spojené státy – těžbu nijak neomezují, naopak s rozvojem takzvaného frakování, neboli dobýváním produktu z břidlic, svůj podíl na ropném trhu v posledních letech stále zvyšují.

(ici)

10. 3. 2020  (ici)