Také basketbal, volejbal a házená bez diváků

České nejvyšší basketbalové soutěže mužů a žen se budou hrát bez diváků. K podobnému opatření po zákazu vlády pořádat kvůli epidemii koronaviru sportovní akce s účastí přes sto osob sáhl i volejbalový svaz, který ale pro diváky uzavřel zápasy všech soutěží.

[o]

»Je to nepopulární rozhodnutí pro fanoušky i pro kluby, ale v tuto chvíli nemáme jinou možnost. Naším cílem je, aby se soutěže po sportovní stránce řádně dohrály,« uvedl v tiskové zprávě basketbalové federace sportovní ředitel obou nejvyšších soutěží Zdeněk Ringsmuth.

»Všechny soutěže budou probíhat bez účasti diváků či jiné veřejnosti. V soutěžích je nutné zajistit časovou návaznost tak, aby nedošlo k souběhu utkání více než 4 družstev na jednom sportovišti,« přidal v prohlášení volejbalový svaz s tím, že na neurčito odložil všechny mládežnické turnaje se čtyřmi a více účastníky.

V basketbalových ligách se opatření dotkne probíhajících nadstavbových částí. V mužské volejbalové lize je ještě na programu závěrečné kolo základní fáze, po němž budou následovat osmifinále a čtvrtfinále. V ženské lize odstartují čtvrtfinálové série v pondělí.

»V tuto chvíli nemáme informaci, jak dlouho bude opatření trvat. Navíc na termínovou listinu nejvyšších soutěží jsou navázány i nižší soutěže a hlavně pak přípravy národních týmů. Což zejména v případě mužské reprezentace a přípravy na olympijskou kvalifikaci nelze měnit,« vysvětlil Ringsmuth, že basketbal ani na chvíli neuvažoval o odložení zápasů.

Basketbalová federace navíc řeší problémy v nižších soutěžích, protože řada klubů hraje zápasy ve školách, které bezpečnostní rada uzavřela. »Zatím čekáme, až školy dostanou jednotnou informaci. V tuto chvíli nevíme, zda se v tělocvičnách bude moct hrát. Jakmile tuto informaci dostaneme, rozhodneme o dalším vývoji v nižších a mládežnických soutěžích,« uvedl předseda sportovně technické komise Martin Jakeš.

Házenkářský svaz k úplnému uzavření zápasů nesáhl. Pořadatelský klub je povinen zajistit, aby na utkání dorazilo maximálně 100 osob, jak ukládá vládní nařízení.

(zr)

10. 3. 2020  (zr)