Živočišná výroba za rostlinnou dál kulhá

Zisk zemědělského sektoru loni po dvou letech poklesu vzrostl o 11,9 procenta na 17,5 miliardy korun, uvedl ve svém předběžném odhadu Český statistický úřad. Podle Zemědělského svazu ČR je tento údaj nadhodnocený. Hodnota produkce odvětví podle ČSÚ vzrostla na rekordních 140,3 mld. Kč.

Dotace na výrobu se loni zvýšily o 5,3 % na 34,7 mld. Kč. Celkové dotace loni odhadem činily 40,1 mld. Kč, předloni to bylo 38,8 mld. Kč, uvedl ČSÚ.

Produkce zemědělského odvětví byla loni nejvyšší od roku 1998, odkdy ČSÚ statistiku sestavuje. Rostlinná produkce převažovala nad živočišnou v poměru 56,5 ku 37,7 %. Hodnota rostlinné výroby přitom loni vzrostla o 4,6 % na 79,2 mld. Kč, zatímco v případě živočišné výroby se zvýšila jen o 2,2 % na 52,8 mld. Kč. Negativní trend zaostávání živočišné výroby za rostlinnou se tak dál prohlubuje.

»V hodnotě rostlinné produkce byly největší měrou zastoupeny obiloviny, technické plodiny a pícniny. V živočišné produkci převládala produkce mléka, chov jatečných prasat a chov jatečného skotu,« uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Za zvýšením hodnoty v rostlinné produkci je například vyšší sklizeň obilovin, chmele, kukuřice, zeleniny nebo brambor. Brambory, zelenina a ovoce kromě hrušek a jablek loni zdražily.

»Není to výhra lepší konkurenceschopnosti našeho zemědělství, ale bylo to díky tomu, že rostly ceny. Zvýšil se objem tržeb, a tím pádem byl celkový výsledek lepší. Trochu šlo o inflaci, ale především rostly ceny zemědělských komodit,« vysvětlil agrární analytik Petr Havel. Ceny rostly například také u prasat, drůbeže nebo mléka.

»Hrubá přidaná hodnota, představující výsledný efekt zemědělství, meziročně vzrostla o 3,7 % na 44,9 mld. Kč, což je po roce 2016 druhá nejvyšší hodnota,« uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Například vliv přemnožených hrabošů se do zemědělských výsledků podle něj promítl nepatrně.

Podle mluvčího Zemědělského svaz ČR Vladimíra Píchy je odhad zisku odvětví ve výši 17,5 mld. Kč nadhodnocený. »Bude stejně jako v minulých letech upravován směrem dolů. V současné době zpracováváme vlastní průzkum, který bude dokončen příští týden. Předběžné údaje podle ekonomických ukazatelů zatím ukazují méně optimistická čísla,« dodal.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) dříve na základě odhadu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací uvedl, že by loňský zisk očištěný o investiční dotace měl vzrůst na více než 19,4 mld. Kč.

(ici)

13. 3. 2020  (ici)