Úklidové triky a nápady

Jen málokdo rád uklízí a ani babičky úklidovou »posedlostí« netrpěly. A navíc si musely vystačit s tím co, takříkajíc, dům dal, bez moderní chemie. A přesto svoje domovy spolehlivě udržovaly v čistotě, která jim byla snad vrozená. Čerpaly ze zkušeností svých maminek a babiček. Leccos z toho se hodí i dnes.

Ocet, ten nejobyčejnější, kvasný, osmiprocentní, často v babských radách vzpomínáme. Je dobrým řešením k dezinfekci podlah a obkladů v kuchyni i koupelně, k odstranění vodního kamene z koupelnových armatur i konvic, hrnců a kastrolů. Vyčistíte s ním veškeré skleněné plochy, stačí ho pár kapek nalít na konkrétní místo a vyleštit starými novinami nebo papírovými ubrousky. Silně znečištěné sklo babičky umyly roztokem mýdlové vody, a poté nablýskaly s pomocí octa. Pro běžné vytírání podlahy přidávaly do vlažné vody pár lžic octa (na pět litrů jich stačí pět). Roztok octa ve vlažné vodě usnadní (podle babiček) i praní drobného osobního prádla, které je zároveň dezinfikováno. Slabý roztok vody s octem, kterým vytřete chladničku, odstraní z ní pachy.

Sodu na praní používaly babičky k čištění kuchyňského nádobí, včetně připálených hrnců (slabší povahy pravděpodobně dají přednost dražší sodě jedlé), klasicky pak ke změkčení vody na praní a k bělení prádla.

Mýdlo s jelenem, báječná česká klasika, se znovu vrátilo na trh. Je dobrým řešením pro odstranění »vytrvalých« skvrn z oblečení, k mytí podlah, ale i k očistě stříbrného nádobí.

Běžný jedlý olej smíchaný se špetkou soli na 10 ml, je dobrým řešením k čištění lesklých povrchů nábytku. Používat olivový olej je zbytečné vyhazování peněz.

Na čištění ucpaných odpadů používaly babičky horkou vodu a prášek do pečiva. Ten nasypaly do odpadu, lehce zalily vroucí vodou, nechaly pár minut působit a poté odpad propláchnuly horkou vodou.

Syrová cibule pomůže odstranit starší nečistoty na smaltovém nádobí. Podobně prý působí i šťáva z kysaného zelí. Ale tu snad je lepší vypít, protože je cenným zdrojem vitamínu C.

Snad až kouzelně působí peroxid vodíku. Je nejen skvělým dezinfekčním prostředkem, ale má (však to dobře víte) dobré bělící účinky. Umí odstranit skvrny od kávy, čaje, vína i ovoce.

Babičky používaly ocet, jak jinak. Výborně leští a dezinfikuje jakékoliv povrchy – od podlah po linku, vypínače i obkladačky. Dalším dobrým tipem bývá jedlá soda nebo šťáva z citronů, ale to už znáte.

Dobrou otázkou je jak na zašlou špínu a třeba na ni odpovědět. Ne po každém vaření máte chuť čistit obkládačky kolem sporáku. Jenže špína zaschne, usadí se a pak jde o to hůř dolů. I se zašlými nečistotami si, jak praví bábinky, poradí roztok z octa a vody. Jak už víte, však jsme o tom psali, ocet si dobře rozumí i se sodou. Dokáže rozpustit přischlé mastnoty, které se často objevují právě za varnou deskou. Z obou ingrediencí si vytvořte pastu, kterou naneste na kachličky a nechte několik minut působit. Následně setřete vlhkým hadříkem.

Neuškodí připomenout, že odstřikujícím tukem znečištěné obkládačky se podle babiček, ale i podle našich zkušeností perfektně očistí, když je navlhčíte, nanesete na ně hadříkem či houbou slabou vrstvu jedlé sody, po chvilce pak na ni rozstřikovačem nastříkejte ocet a setřete. Nemáte rozstřikovač? Babičky ho také neměly. Stačí obkládačky otřít hadříkem či houbou namočenou v octové vodě (1:1). A protože byly spořivé, zkuste místo jedlé sody použít silnější roztok sody na praní (ta bývala běžně v každé domácnosti) s následným omytím octovou vodou.

A neváhejte použít citron, který je rovněž skvělým pomocníkem při čištění. Babičky věděly a ví, že vás zbaví přischlých skvrn od polévky, omáčky a dalšího jídla, které ulpí na kachličkách. Fleky můžete potřít nakrájenými plátky citronu nebo si vymačkat do misky šťávu a tu rozetřít na obklad. Špína půjde snadno dolů.

Znečištěné spáry mezi kachličkami vyčistíte (ano, podle babiček) pasta z vody a jedlé sody. Použijte starý zubní kartáček. Proto je nevyhazujte. Předejít zanesení spár může obyčejná svíčka. Tou suché a čisté spáry vytřete. Nečistoty se pak ve spárách neuchytí. Tak praví babičky a ty, jak známo, mají vždycky (nebo skoro vždycky) pravdu.

A nakonec mikrovlnná trouba. V našich domácnostech se používá již bezmála tři desetiletí. I s jejím čištěním si babičky a naše maminky uměly a umí poradit. Je zbytečné ji drhnout saponáty. Všech nečistot se totiž snadno zbavíte, když do misky nalijete trochu vody, do které dáte na plátky nakrájený citron. Zapněte mikrovlnku na plný výkon na tři až pět minut. Poté misku vyndejte a mikrovlnku vytřete vlhkým hadříkem.

(jan)

14. 3. 2020  (jan)