CZ Loko bude vyrábět hybridní lokomotivy

Pohony lokomotiv společnosti CZ Loko z České Třebové na Orlickoústecku budou časem kombinovat různé druhy energií, elektřinu, baterie i spalovací motory. Firma se zaměří na jejich výrobu, jeden prototyp už začne testovat, uvedl generální ředitel Josef Gulyás.

»Pracujeme na více verzích nových lokomotiv, z nichž některé prototypy by se měly na trhu objevit v letech 2022 až 2023. Reagujeme na nové trendy, vývoj legislativy a na požadavky trhu,« informoval na sklonku minulého týdne generální ředitel.

Zákazníci ze západní Evropy už podle něj nechtějí jen čistě dieselové lokomotivy a chtějí i alternativy. O náročný západní trh firma nechce přijít, naopak tam chce expandovat.

»Respektujeme současný vývoj napříč trhem a nasloucháme názorům našich klientů a partnerů. Dynamika nevyhnutelných změn je obrovská. Na co ještě na přelomu tisíciletí stačily desetiletí, je nyní třeba řešit v řádu let,« řekl Gulyás.

Základem nových vývojových řad se loni stal HybridShunter 400, který využívá energii z baterií a pro záložní dobíjení je vybaven i spalovacím motorem. Na baterii dobíjenou osm hodin z vnější elektrické sítě má zvládnout 16 hodin provozu. Zkušební provoz prototypu začne letos a má o něj zájem několik českých průmyslových podniků.

Další kombinaci spalovacího motoru a baterie nebo elektrické trakce již podnik připravuje na jiných třech typech lokomotiv. Jejich hmotnost by neměla přesahovat 80 tun, aby mohly zajíždět i na menší regionální tratě. Hlavním výrobním produktem ale pro CZ Loko budou nadále posunovací lokomotivy a lokomotivy pro střední traťovou službu. Zákazníci také kromě pohonu kladou větší důraz na design.

CZ Loko je česká firma. Závody vlastní v České Třebové, provozovny v Jihlavě, Letohradě, Přerově a Ostravě. V Polsku a Itálii má dceřiné podniky. Export tvoří přes 60 procent tržeb a míří do 18 zemí. Předloni podnik vykázal tržby 2,3 miliardy korun.

(ici)

18. 3. 2020  (ici)