Ti, co na to mají, se zásobují zlatem

Obchodníci s drahými kovy zaznamenávají v posledních týdnech prudký nárůst zájmu po investičním zlatě. U největšího tuzemského obchodníka Golden Gate CZ denní tržby vzrostly o 400 procent a přibližují se běžným týdenním prodejům.

Desítky lidí týdně nakupují jednorázově zlato za více než jeden milion korun. Objem těchto obchodů se zvýšil na trojnásobek. Celkový počet přijatých objednávek přesahuje měsíčně 15 000.

»V současnosti zažíváme exponenciální růst, který bude pokračovat. Cena zlata totiž dále poroste. My jsme se na to připravili zvýšeným odběrem kovů přímo ze sléváren,« uvedl předseda představenstva Golden Gate CZ Libor Brůna.

Důvodem růstu jsou podle expertů obavy lidí z dalšího vývoje ekonomiky v souvislosti s šířením koronaviru, pokles cen akcií a nastupující recese. Cena zlata je v současnosti o více než čtvrtinu vyšší než před rokem. Troyská unce se koncem minulého týdne prodávala za cenu okolo 1590 až 1700 dolarů.

»Drahé kovy slouží jako pojistka proti selhání systému a chrání majetek formou významného zhodnocení při nepříznivé ekonomické či geopolitické situaci. Očekávám proražení cenové hranice 1800 USD za trojskou unci ještě v tomto roce a zdaleka nevylučuji letošní možné dosažení cenových maxim vůbec,« uvedl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

Zlata na trhu je podle Brůny dostatek a zatím obchodníci nepociťují prodlužování termínů dodávek. Určitý převis poptávky nad nabídkou je u stříbra, kde některé e-shopy hlásí jeho přechodný nedostatek.

(ici)

18. 3. 2020  (ici)