Zřejmě poslední vzepětí hypotečního trhu

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru stoupla na 2,42 procenta z lednových 2,36 %. Sazby vzrostly podruhé v řadě po 11 měsících poklesů. Objemy hypoték se přiblížily rekordu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.

Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 %. Od té doby většinou rostla.

Objem poskytnutých hypoték v únoru vzrostl proti lednu o 1,683 mld. Kč a v meziročním srovnání si banky polepšily o 7,7 mld. Kč. S celkovým objemem 18,593 mld. Kč se letošní únor přiblížil únoru rekordního roku 2017, kdy banky poskytly hypotéky za 18,95 mld. Kč.

»Průměrná sazba hypotečních úvěrů nadále roste, stejně jako průměrný úvěr, který již tradičně pokořil rekord z minulého měsíce a dosahuje 2,617 milionu Kč,« uvedl specialista produktového managementu Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Některé banky zdražily hypotéky již v lednu, takže mírné zvýšení úrokové sazby se dalo očekávat, řekl hypoteční specialista realitní společnosti Bidli Daniel Horňák. Celkově je podle něj zájem o hypotéky velký, lidé stále upřednostňují vlastní bydlení před nájemním, a to i přes stále rostoucí ceny nemovitostí. Březen bude v počtu i objemu o poznání horší, zejména kvůli omezení provozu finančních institucí. I úroková sazba podle jeho názoru v březnu půjde mírně nahoru.

Naopak analytik Czech Fund Lukáš Kovanda míní, že přichází pád hypotečních úroků. »Kdo si v nadcházející recesi v České republice udrží zaměstnání, bude mít hypotéku i nemovitost výrazně dostupnější než dnes, počkat se vyplatí. Vzhledem k recesi, která na Česko co nevidět udeří, lze konstatovat, že to byly poslední opravdové bankéřské hody před delší dobou hypoteční diety, ba půstu,« uvedl. Bankéři se budou muset častěji uchylovat k exekucím majetku problémového dlužníka, v krajním případě zabavovat předmětnou nemovitost, podotkl.

Průměrná hypotéka se drží nad dvěma miliony korun již od listopadu 2016. V listopadu minulého roku pokořila hranici 2,5 mil. Kč a v únoru letošního roku se vyšplhala na 2 617 450 Kč. Za poslední rok tak průměrná hypotéka vzrostla o téměř 425 000 Kč.

Banky sjednaly v letošním druhém měsíci 7092 hypoték, o 601 více než v lednu. Meziročně vzrostl počet sjednaných hypoték o 2131. Ve srovnání s rekordním rokem 2017 ale letošní únor zaostává o 2321 hypoték.

Banky v posledních měsících hypoteční sazby převážně zvyšovaly. V únoru hypotéky zdražily v reakci na zvýšení sazeb České národní banky například Banka Creditas, Equa Bank či Sberbank.

ČNB ale v pondělí na mimořádném zasedání bankovní rady snížila dvoutýdenní repo sazbu o půl procentního bodu na 1,75 %. Na snížení základních sazeb by mohly s určitým zpožděním zareagovat i hypoteční sazby. Centrální banka je navíc podle slov guvernéra připravena případně i na další snížení sazeb, pokud to bude zapotřebí. Bankovní rada bude opět rozhodovat o úrokových sazbách na plánovaném zasedání 26. března.

(ici)

19. 3. 2020  (ici)