Chystají se socializovat ztráty firem

Italská vláda se chystá převzít zadluženou leteckou společnost Alitalia. Zestátňování při pomoci velkým podnikům ale nevylučuje, ani francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Jako jeden z možných kroků u strategických podniků zmínil podle týdeníku Der Spiegel zestátňování i německý ministr hospodářství Peter Altmaier.

Italská aerolinky se s problémy potýkají už roky, Řím ale k nezvyklému kroku přikročil až v kontextu nouzových opatření proti dopadům pandemie způsobené novým koronavirem. Italská vláda plánuje zřídit novou společnost, kterou bude zcela ovládat ministerstvo hospodářství a financí, případně založí společnost ve většinovém vlastnictví státu, uvedl kabinet ve svém komuniké.

Časové a další podrobnosti zestátnění Alitalie italská vláda neupřesnila. Podle médií chystá Řím pro sektor letectví, v němž má největší podíl právě Alitalia, záchranný balíček za 600 milionů eur (16,2 miliardy korun).

Ke konci roku analytici vyčíslili, že Alitalia už proplýtvala zhruba devět miliard eur, které dostala z peněz daňových poplatníků. Podnik už přitom záchranným programem prošel dvakrát - v roce 2008 a pak znovu v roce 2014.

Podpořit své firmy se chystá i Francie. »Nebudu váhat s využitím všech dostupných nástrojů na ochranu velkých francouzských společností,« řekl novinářům francouzský ministr financí Bruno Le Maire. »To lze učinit skrze rekapitalizaci, lze to učinit převzetím podílu. Mohu také mluvit o znárodňování, jestliže to bude nutné,« dodal.

Německý ministr financí Peter Altmaier podle týdeníku Der Spiegel už minulý týden uvedl, že zestátnění by mohlo být jednou z variant při záchraně důležitých podniků.

Dodejme, že jakmile se takto zestátněné firmy dostanou do zisku, zmíněné vlády je opět zprivatizují…

(ici)

20. 3. 2020  (ici)