Čínské firmy se zotaví nejrychleji

Společnosti v Číně se nejrychleji dostanou z globální pandemie koronaviru a budou jím nejméně poškozeny. Šoky zřejmě nejlépe zvládá technologický sektor.

Vyplývá to z bleskového průzkumu 152 akciových analytiků a analytiků nástrojů s pevným výnosem společnosti Fidelity International.

»Protože Čína byla první zemí zasaženou virem, zdá se logické, že se zotaví nejrychleji. Čas potřebný k obnovení podnikatelské činnosti v zemích, kde nemoc teprve propuká, bude také do značné míry záviset na omezujících opatřeních jednotlivých vlád,« uvedla zástupkyně vedoucího výzkumu akcií Fidelity International Fiona O'Neilová.

Rozhodnutí čínských úřadů uložit přísná cestovní omezení v postižených oblastech relativně brzy po propuknutí nákazy podle ní zajistilo, že země sice bude čelit šokům v systému, ale zotaví se relativně rychle a celkově s menším dopadem na příjmy. Na Západě se úsilí soustředilo na zpomalení šíření, ale co nejdéle se vyhýbalo ekonomickým odstávkám. V této fázi je obtížné předvídat rozdíl mezi přístupy, dodala.

Jednou z oblastí trhu, která vypadá, že zvládla virový šok lépe než ostatní, je technologický sektor. Analytici společnosti Fidelity očekávají, že zde bude dopad na zisky v důsledku propuknutí viru měkčí než v jiných sektorech.

Technologický sektor má víc příjmů, které zmírní obavy o likviditu. Subsektory, jako jsou videohry a nástroje pro práci na dálku, zaznamenají rozvoj s tím, jak se jednotlivé státy snaží omezit cestování a shlukování lidí. Technologické společnosti patří také k těm nejpřipravenějším na to, kdyby se situace zhoršila. »Už zde totiž existuje fenomén práce na dálku a ze všech odvětví k ní mají nejblíže právě technologické společnost,« uzavřela O'Neilová.

(ici)

20. 3. 2020  (ici)