Indie konečně popravila vrahy studentky

V Indii popravili čtyři muže odsouzené za brutální skupinové znásilnění a vraždu studentky v Dillí v roce 2012. Informovala o tom agentura Reuters. Popravu indické úřady v minulosti několikrát odložily. Případ znásilněné a zavražděné ženy tehdy vyvolal v indické společnosti šok a celostátní protesty.

Čtveřice mužů byla popravena oběšením ve věznici Tihar v metropoli Dillí. K vykonání nejvyššího trestu úřady přistoupily poté, co indický prezident Rám Náth Kóvinda odmítl mužům udělit milost. Už dříve žádost o nové posouzení uloženého trestu odmítl i indický nejvyšší soud.

Šest maniaků

Popravená čtveřice byla součástí šestičlenné skupiny, která 16. prosince 2012 vlákala do autobusu 23letou ženu a jejího přítele. Ženu pak skoro hodinu v jedoucím vozidle brutálně znásilňovali, muže krutě zbili a pak oba nahé vyhodili na silnici. Vnitřním zraněním, která jí útočníci způsobili mj. železnou tyčí, studentka po dvou týdnech podlehla v nemocnici v Singapuru.

[o]

Nejmladšího z útočníků, jemuž bylo v době činu 17 let, soud pro nezletilé odsoudil k tříletému trestu odnětí svobody. Šlo o maximální možný trest, který vzhledem k věku obžalovaného připouštěl zákon. V roce 2015 byl mladý muž propuštěn na svobodu. Šestý muž, řidič autobusu a údajný vůdce gangu, byl nalezen v roce 2013 v cele mrtvý. Podle médií patrně spáchal sebevraždu.

Brutální znásilnění a vražda mladé ženy vyvolaly šok v indické společnosti a otřásly i mezinárodní veřejností. V Indii následně propukly celonárodní protesty a rozběhla se intenzivní diskuse o zacházení se ženami v zemi.

Zákon bez efektu

V reakci na zločin indický parlament podle ČTK přijal v roce 2013 přísný zákon, který v některých případech umožňuje uložit za znásilnění trest smrti.

Navzdory tomu dochází k systematickému znásilňování žen a dívek v druhé nejlidnatější zemi světa nadále. Pravicová vláda není schopna tento šílený jev nijak potlačit.

Teď Indie pro změnu vytáhla do boje proti koronaviru, takže podobní machističtí násilníci a vrazi budou po nějaký čas úplně mimo zorné pole mediálního zájmu…

(rom)

21. 3. 2020  (rom)