Abe uvažuje o odložení olympiády

Japonský premiér Šinzó Abe poprvé prohlásil, že odložení letní olympiády v Tokiu může být variantou, jestliže nebude možné uspořádat hry v »úplné formě«.

I Mezinárodní olympijský výbor (MOV) o víkendu přiznal, že kvůli pandemii koronaviru uvažuje o odložení olympijských her. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř týdnů.

Podle japonského premiéra je postoj MOV v souladu s jejich názorem, že tokijské hry by se měly uskutečnit »v úplné formě«.

»A jestliže by to bylo obtížné, nebudeme mít jinou možnost než zvážit odložení her,« řekl Abe v japonském parlamentu s tím, že zdraví atletů je nejdůležitější. Stejně jako Mezinárodní olympijský výbor nicméně zdůraznil, že úplné zrušení her ve hře není.

[o]

K rozhodnutí o případném odložení her by podle Abeho mělo dojít co nejdříve. Konečné slovo je ale na Mezinárodním olympijském výboru, dodal japonský premiér. Svůj názor na celou věc Abe v neděli večer sdělil předsedovi organizačního výboru her Joširovi Morimu. Ten poté o situaci diskutoval s prezidentem MOV Thomasem Bachem.

Ministryně pro olympijské hry Seiko Hašimotová ocenila, že Mezinárodní olympijský výbor neuvažuje o zrušení tokijských her. Přípravy na olympiádu budou i nadále pokračovat podle plánu. Vláda ale podpoří jakékoli rozhodnutí, které výbor přijme, dodala ministryně.

Olympijské hry v Tokiu se mají konat od 24. července do 9. srpna. Představitelé MOV i japonští organizátoři dosud trvali na tom, že hry se uskuteční v původním termínu. V posledních dnech ale začaly sílit hlasy z národních olympijských výborů, sportovních svazů i od samotných sportovců, aby byly kvůli koronavirové krizi odloženy. Kanada jako první země oznámila, že na olympiádu a paralympiádu do Tokia nepošle své sportovce.

Už dříve média upozorňovala, že Japonsko podepsalo s MOV dohodu, podle níž má uspořádat olympijské hry v letošním roce, neudával se však bližší termín. Hry by tedy mohly být například i v prosinci.

(jo, čtk)

24. 3. 2020  (jo, čtk)