Japonská vláda je pro odložení LOH 2020

Japonský premiér Šinzó Abe bude v úterý telefonicky jednat s šéfem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem o možném odložení olympijských her kvůli pandemii koronaviru. Tokio bude podle agentury Kjódó požadovat, aby se hry konaly nejpozději dvanáct měsíců po původním termínu 24. července až 9. srpna.

[o]

Japonský předseda vlády Abe v pondělí poprvé prohlásil, že odklad OH by byl nejlepší variantou v případě, že by se jinak olympiáda nemohla uskutečnit v kompletní podobě. Den předtím možnost změny termínu poprvé připustil i MOV s tím, že rozhodnutí padne nejpozději do čtyř týdnů. Agentura Reuters s odkazem na dva zdroje z olympijského hnutí uvedla, že konečný verdikt se očekává v řádu dnů.

Mezinárodní olympijský výbor až do závěru minulého týdne trval na tom, že tokijské hry se navzdory světové zdravotní krizi uskuteční v původním termínu. Ke změně postoje přiměl MOV i tlak ze strany národních olympijských výborů, sportovních federací a samotných sportovců.

Hry v původním termínu v minulých dnech odmítli zástupci Británie, Norska, Rakouska, Polska, Švýcarska či Kanady. V pondělí se k nim přidal i vlivný olympijský a paralympijský výbor Spojených států amerických, který na základě průzkumu mezi sportovci také vyzval k posunutí her.

Spojené státy jsou nejúspěšnější zemí v historii letních olympijských her. Smlouva o televizních právech na vysílání OH s americkou NBC představuje 50 až 70 procent celkových ročních příjmů MOV.

Odložení her by znamenalo obrovské finanční ztráty především pro pořadatelské Japonsko, jež do nich investovalo více než 12 miliard dolarů (310 miliard korun). Hlavní ekonom finanční společnosti SMBC Nikko Securities Džuniči Makino vyčíslil japonské ztráty v případě odložení na 670 miliard jenů (přes 155 miliard korun). Kacuhiro Mijamoto z univerzity v Kansai došel k částce o 30 miliard jenů nižší.

Spojené státy vyzvaly k posunutí olympiády v Tokiu

Americký olympijský a paralympijský výbor prohlásil, že by kvůli celosvětové pandemii způsobené koronavirem měly být posunuty letošní olympijské hry v Tokiu. Hry by podle dosavadních plánů měly začít v červenci.

Jeden z členů MOV Richard Pound médiím řekl, že hry budou odloženy. »Na základě informací, které má MOV k dispozici, bylo rozhodnuto o odkladu. Parametry ještě nebyly stanoveny, ale hry nezačnou 24. července, pokud vím,« uvedl v telefonickém rozhovoru 78letý kanadský funkcionář, bývalý viceprezident MOV a někdejší šéf světové antidopingové agentury WADA. Mluvčí MOV však jeho slova zatím oficiálně nepotvrdil a označil je za interpretaci jednotlivce.

Za posunutí největšího sportovního svátku se již dříve vyslovila Austrálie či Kanada, které prohlásily, že v nynějším termínu do Japonska nevyšlou svoje sportovce. Pro odložení her se vyslovila také Británie, Norsko, Rakousko, Polsko či Švýcarsko. Český olympijský výbor (ČOV) sdělil, že chce vyčkat na rozhodnutí MOV, ale že je na odklad připraven.

Posunutí her by podle Reuters bylo ránou pro hostující Japonsko, jež do příprav události investovalo již 12 miliard dolarů (308,5 miliard korun). Obří částky jsou v sázce rovněž pro sponzory a televizní stanice.

Olympijské hry nebyly zatím nikdy odloženy, ačkoliv byly úplně zrušeny za obou světových válek v letech 1916, 1940 a 1944. Průběh her narušily rovněž masivní bojkoty her v době studené války. Týkalo se to olympiády v Los Angeles v roce 1980 a v Moskvě o čtyři roky později.

(red)

24. 3. 2020  (red)