Francouzský venkov se děsí invaze měšťanů

Hromadný odchod lidí z Paříže a dalších měst před zavedením karanténního režimu vyvolal znepokojení a nevoli mnoha obyvatel francouzských regionů.

Pro chování měšťanů zjevně nemají příliš velké pochopení, neboť se obávají rozšíření nákazy koronavirem a přetížení služeb ve svých domovských oblastech. Agentura AFP podotýká, že podobný exodus jako tento týden ve Francii zažili předtím i v Itálii při uzavírání oblastí na severu země.

Nové napětí mezi venkovany a lidmi z velkých měst podle médií ilustruje nápis »Parigo home virus!« (Parigo je pejorativní výraz pro Pařížana), který se objevil v noci v městečku Cap-Ferret na jihozápadě Francie.

Těsně předtím vláda oznámila plošné omezení pohybu osob s platností od úterního poledne, což spustilo hromadné stěhování z měst s cílem strávit karanténu v méně stísněném prostředí. Už večer před zavedením nového režimu se na výjezdech z Paříže tvořily kolony jako při začátcích prázdnin, ráno pak byly zcela zaplněné vlaky směřující z metropole na venkov, píše deník The Guardian.

»Víme, že sem přišli noví usedlíci, protože supermarkety byly plné lidí,« řekl AFP starosta vesnice La Couarde-sur-Mer ležící na ostrově Ile de Ré u západního francouzského pobřeží. Lidé z měst se podle médií přesouvali na své chaty a chalupy, za rodiči, případně si ubytování i pronajímali.

O negativních reakcích informovala agentura Reuters. »Pařížané utíkají z města a nakazí regiony, jen aby byli v izolaci na čerstvém vzduchu. Tenhle exodus je nepřijatelný, sobecký a je to tikající časovaná bomba,« citovala twitterový příspěvek uživatele z francouzského venkova. Bretaňský list Le Télégramme zase psal o rozhořčení mnoha místních obyvatel z přílivu měšťanů. Úřady tamního departementu Morbihan zakázaly až do konce měsíce pronájem ubytování na čtyřech zdejších ostrovech.

Regiony na západě a jihu Francie evidují výrazně nižší počet případů nákazy novým koronavirem než jiné části země. Z celkových více než 9000 infikovaných zaznamenali bezmála 2700 v pařížském regionu Ile-de-France a skoro 2200 v severovýchodní oblasti Grand-Est, Bretaň jich hlásila minulou středu jen 273.

Výraznější rozšíření infekce by bylo na některých místech velmi těžko zvladatelné. »Máme tady velmi slabou záchytnou síť, pokud jde o zásobování. V Ouessantu je jenom jeden doktor, byli bychom velmi rychle přetíženi,« řekl starosta zmíněné bretaňské obce Denis Palluel.

Scénář podobný tomu francouzskému zažila i Itálie, když se tam 8. března zaváděla karanténa v oblastech na severu. Tisíce usedlíků z jihu země, kteří pracovali v Lombardii či jinde, v předvečer omezení pohybu zamířili zpět domů. Virolog působící na jedné z milánských univerzit Roberto Burioni takovéto chování označil za »čiré šílenství«, protože cestující »si s sebou vezou infekci«.

Masy lidí ze španělské metropole Madridu se zase podle AFP předminulý týden stěhovaly na jih do Murcie, oblasti s vyhlášenými plážemi či zemědělskými oblastmi. Šéf regionu Fernando López Miras si tehdy stěžoval na nezodpovědnost spoluobčanů, kteří si z karantény udělali »dovolenou na pobřeží«.

(čtk)

25. 3. 2020  (čtk)