Internetová televize pro diváky se sluchovým postižením

Na jednom místě naleznou neslyšící nejdůležitější televizní pořady a videa, které informují o koronaviru. Pořady jsou doplněny i titulky. Internetovou televizi tv.beey.io spustil Newton Technologies.

»Důležitých informací v posledních hodinách vzniká ohromné množství. Bohužel většina televizního zpravodajství, záznamů tiskových konferencí a další klíčové zdroje nejsou opatřeny titulky pro neslyšící. Naše společnost má technologii na rychlé a přesné automatické titulkování videí. Rozhodli jsme se zpřístupnit tuto službu, a zdarma a na jednom místě nabídnout všechny důležité zdroje i s titulky,« řekl Petr Herian ze společnosti Newton Technologies, a. s. Na adrese http://tv.beey.io uživatelé naleznou nejen videozáznamy televizních pořadů, ale i další obsah jako videoblogy, instruktážní videa a další.

»Tým našich editorů a dobrovolníků průběžně zpracovává nejdůležitější zdroje a publikuje je co nejdříve po jejich odvysílání nebo zveřejnění. Zároveň nabízíme spolupráci i tvůrcům videoobsahu, kterým po dobu mimořádné situace nabízíme možnost vlastní přípravy titulků zdarma,« dodal Herian.

Společnost Newton Technologies vyvinula technologii Beey, která díky kvalitnímu automatickému rozpoznávání spontánní hovorové řeči i v akusticky horším prostředí dokáže nabídnout pro všechny uživatele generování titulků a jejich propojení s videem ve webovém prohlížeči. Měla v úmyslu představit ji 28. března na konferenci INSPO v podobě aplikace, kterou by mohli používat i jednotliví uživatelé. Pohotově však zareagovala na aktuální dění a s využitím aplikace Beey začíná titulkovat vybrané pořady, přinášející aktuální informace o opatřeních vyvolaných koronavirovou pandemií, a ukládat je na jedno místo. Konference INSPO se odložila na podzim.

Generálním partnerem konference INSPO je již sedmým rokem Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje využívání technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jubilejního 20. ročníku INSPO jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Konferenci pořádá BMI sdružení s pomocí spolku Křižovatka.cz.

Záštitu konferenci poskytli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

(za)

28. 3. 2020  (za)