Vražedná fáma

V Íránu zemřelo po požití metanolu 300 lidí a kolem 1000 lidí se jím přiotrávilo. Oznámila to íránská média a jako příklad uvedla pětiletého chlapce, jemuž rodiče podali metanol ve snaze ochránit ho před koronavirem. Chlapec oslepl a leží na jednotce intenzivní péče. V Íránu bylo  více než 32 300 potvrzených případů koronaviru a na nemoc COVID-19 tam zemřelo 2378 lidí. Z hospitalizovaných se 11 133 lidí uzdravilo.

Stejně jako v jiných muslimských zemích je v Íránu konzumace alkoholu zakázána. Lidé se tam často dostanou jenom k podomácku vyrobeným náhražkám. Teď, v době koronaviru, se na sociálních sítích šíří informace o domácí ochraně proti nákaze. Mnoho lidí nemá v úřady důvěru a nevěří ani oficiálním údajům o nakažených a mrtvých. »Jestli budou nadále tohle (metanol) pít, bude otrávených lidí ještě víc,« sdělil toxikolog z Osla Erik Hovda, jehož citovala AP.

Fáma o ochranném účinku alkoholu se na sociálních sítích v Íránu odvíjí od bulvární zprávy, podle níž se britský učitel a další lidé nakažení koronavirem sami vyléčili konzumací whisky a medu. Mnoho Íránců nabylo dojmu, že vysokoprocentní alkohol dokáže virus v těle zničit. Několik desítek nemocných, kteří museli být kvůli konzumaci metanolu hospitalizováni, je nyní hlášeno z provincie Chúzestán, z měst Šíráz, Karadž, Kermánšáh a Jazd.

Íránští výrobci jedovatého a bezbarvého metanolu musí do látky povinně přimíchávat barvivo, aby jej odlišili od poživatelného etanolu. Ten lze používat k čištění ran a je součástí alkoholických nápojů. Jeho výroba je ale v Íránu nelegální. Ti, kdo se zabývají domáckou výrobou alkoholu, se snaží zbavit metanol zabarvení přidáváním čistidel. Tekutinu pak vydávají za poživatelný alkohol. Přítomnost metanolu nelze odhalit čichem ani chutí. Poškozuje orgány i mozek, k symptomům patří bolesti v oblasti hrudníku, zvracení, zrychlené a prohloubené dýchání, oslepnutí i koma. »Šíří se pověsti, že alkohol dokáže vyčistit a ochránit trávicí systém. To je naprostý omyl,« sdělil doktor Džavád Amíní Samán z Kermánšáhu, kde byly kvůli požití metanolu hospitalizovány desítky lidí. Írán měl případy otravy metanolem i před epidemií koronaviru - jen v září a říjnu 2018 se tam otrávilo 768 lidí a zemřelo téměř 80.

Armáda zřídila na teheránském výstavišti provizorní nemocnici s 2000 lůžky. Má tři sekce a několik oddělení, kde lze pacienty izolovat. Podle AP trvalo zřízení nemocnice pouze 48 hodin a zařízení má ulehčit přetíženým nemocnicím v hlavním městě. Využívat se bude hlavně pro pacienty, kteří se z nemoci zotavují. Íránské úřady ve snaze bránit šíření koronaviru uzavřely města a zakázaly lidem vyjíždět do jiných měst. V zemi ale ještě doznívají oslavy perského nového roku a Íránci se těší na slavnost sízdabedar. Tento svátek se slaví 13. dne prvního měsíce perského kalendáře (letos 1. dubna) a rodiny o něm vycházejí na piknik do přírody.

(čtk)

28. 3. 2020  (čtk)