Neukáznění řidiči zneužívají prázdné silnice

Týden od vyhlášení celostátní karantény 16. března kvůli zamezení šíření koronaviru klesl počet nehod v Ústeckém kraji téměř o polovinu.

Situace na komunikacích v kraji je podle mluvčí krajské policie Šárky Poláčkové klidnější, ale v prázdných silnicích vidí příležitost neukáznění řidiči. Napsala to na policejním webu. Podle zjištění ČTK se na některých místech kvůli nouzovému stavu neměří rychlost. Motoristů, kteří by ji záměrně porušovali, podle oslovených policistů výrazně nepřibylo.

»Nerespektují pravidla silničního provozu a riskují tak nejen pokutu, ale ohrožují zdraví a životy dalších účastníků,« uvedla mluvčí. Upozornila, že policie i v době nouzového stavu věnuje provozu pozornost. Policisté podle ní motoristy kontrolují a také sledují dodržování povolené rychlosti a dalších pravidel.

Zatímco před vyhlášením celostátní karantény se na silnicích v kraji stalo od 9. do 15. března 201 nehod, týden po jejím vyhlášení bylo nehod 104.

Dění na komunikacích má na starost v první řadě dopravní policie. Pokud motorista vykazuje známky požití alkoholu, jiné návykové látky nebo spáchal přestupek, může ho zkontrolovat kterýkoli policista, doplnila Poláčková.

Policista z dopravního inspektorátu v Lounech řekl, že kvůli nouzovému stavu je na Lounsku měření rychlosti omezené. »Soustředíme síly na ochranu státních hranic, kde také vypomáháme a kontrolujeme samozřejmě dodržování opatření nařízení vlády,« řekl inspektor s tím, že policisté se snaží omezit osobní kontakty, aby se nenakazili.

Radary na měření rychlosti, které jsou plně automatizované, fungují dál nezávisle na aktuální situaci. »Tam je sankcionování plně automatizované,« řekl inspektor. Policejní speciály, tedy radary, které vyžadují osobní obsluhu, jsou přednastavené do automatizovaného módu. To znamená, že policie vozidlo nestaví, pokud není v pátrání a neohrožuje přímo životy, zdraví a majetek ostatních, dodal lounský policista.

(cik)

28. 3. 2020  (cik)