ČR má 2422 případů koronaviru, zasažen i domov seniorů u H. Brodu

Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Česku stoupl v pátek o 373, což je zatím nejvyšší denní přírůstek. Celkem je v celém Česku k ránu evidováno 2422 potvrzených případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru.

Roste také počet testů na koronavirus. Za pátek jich zdravotníci provedli 5247, tedy asi o 800 více než o den dříve. Celkem už bylo na koronavirus v Česku provedeno 36.374 testů.

Počet pacientů vyléčených z nemoci COVID-19 se změnil naposledy v pátek, kdy lékaři oznámili 11. případ. Šlo o pacienta, který se léčil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Počet úmrtí pacientů s koronavirem v Česku zůstává od čtvrtka na devíti.

První tři případy onemocnění oznámilo Česko 1. března. Dosud nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ve středu, a to 291 případů. Ve čtvrtek počet nových testů s pozitivním výsledkem klesl na 259.

Ve světě mají nyní nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem Spojené státy. Podle údajů univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje, se počet nakažených Američanů blíží 105.000. Nakažených obyvatel Itálie je téměř 86.500 a v Číně bezmála 82.000 pacientů.

V domově důchodců u H. Brodu se nakazilo 12 lidí, většinou klienti

V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se potvrdila nákaza koronavirem u deseti klientů a dvou zaměstnanců. Zařízení je v karanténě, zbylým z celkových 22 obyvatel domova a jeho pracovníkům  záchranáři odebírají vzorky pro testy. Nemocní důchodci zatím zůstali na místě, řekla ČTK ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

V Břevnici je zařízení se zvláštním režimem, stará se o lidi s demencemi. Je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, který je spravovaný krajem. Podle ředitelky domova Hany Hlaváčkové se dvě nakažené klientky budou asi převážet do nemocnice, protože se jejich stav v noci zhoršil.

Obsluhu břevnického domova, který stojí samostatně u vsi, zajišťují dvě desítky lidí. Někteří tam pracují nastálo, jiní, například údržbáři, se střídají.

(čtk)

28. 3. 2020  (čtk)