Vyčerpaní Italové už si nezpívají

Když se před třemi týdny v Itálii zavedlo omezení pohybu, začala se po internetu šířit videa Italů, vyjadřujících zpěvem z balkonů sounáležitost s ostatními. Nyní se ale zdá, že morálka upadá, a naopak roste rozhořčení vůči státu s tím, jak se zvýrazňují socioekonomické dopady přísné domácí izolace.

Na internetu se začínají objevovat záznamy poněkud jiného charakteru než na začátku března, všímá si  deník Financial Times.

»Už nemáme peníze!« křičí na videu zoufalý muž na policisty před zavřenou bankou v Bari na jihu Itálie. »Měli byste vidět naši kuchyni, není v ní vůbec nic! Je mi z vás i z celého státu nanic!« přidává se jeho partnerka. Podle místních médií se muž na videu nemůže dostat k dávkám od státu.

Hlad jako v Indii

V jiném záznamu ze třetího největšího města Neapole je vidět muž, který u pokladny zjišťuje, že nemá čím zaplatit nákup v supermarketu. Nechtěl si přitom koupit šampaňské nebo jiné drahé produkty, ale pečivo a těstoviny…

Italské úřady se původně domnívaly, že omezení pohybu, které zavedly v celé zemi 10. března, přestane platit začátkem dubna. Nyní ale vláda říká, že opatření budou platit tak dlouho, dokud to bude potřeba. V zemi nepřestávají přibývat nové případy nakažených, koronavirus si zde vyžádal prý již přes 11 000 životů.

Napětí je nejvíce znatelné na chudším jihu. O víkendu byla v supermarketech v Palermu na Sicílii přítomná ozbrojená policie, protože obchody se obávaly toho, že někteří lidé odmítnou za jídlo zaplatit. Starosta města v rozhovoru pro noviny La Stampa varoval, že nespokojenost ve městě by mohla přerůst v násilné střety.

Omezení volného pohybu lidí a ztráta pravidelného zdroje příjmů většiny Italů navíc podle expertů nahrávají nejen na jihu mafii…

[o]

Premiér Giuseppe Conte o víkendu oznámil, že vláda poskytne městům peníze, aby mohla obyvatelům rozdávat potravinové kupóny (jako po válce).

Dlouhý domácí pobyt se také začíná podepisovat na psychice lidí. Simonu Di Bellovou ze Sicílie také obtěžuje, že kvůli každé pochůzce musí stejně jako všichni ostatní v Itálii vyplnit písemný formulář a mít ho stále při sobě pro případnou kontrolu. Pokud se zjistí, že k pobytu venku má jinou motivaci než naléhavé pracovní důvody, nákup základních potřeb nebo zdravotní důvody, hrozí pokuta až 3000 eur (téměř 82 000 korun).

To, jak dlouho Italové domácí izolaci vydrží, bude ukazatelem pro to, co snesou i ostatní národy západního světa, ve kterých podobná opatření platí, domnívá se Financial Times.

Žaloba na Macrona

Oproti tomu stojí kritika například Turecké asociace zdravotníků, která kritizovala vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že nedostatečnými opatřeními v předchozích týdnech přispěla k rozšíření koronaviru po celém Turecku. Francouzští lékaři už v půlce března ohlásili, že se chystají podat žalobu na vládu kvůli tomu, že podle nich podcenila boj s epidemií. Mají velkou podporu veřejnosti. Petici, která jejich kroky schvaluje, už podepsalo přes 350 000 lidí, informovala agentura APA.

(rj)

1. 4. 2020  (rj)