V Británii přibylo 708 mrtvých, Německo má 85.500 nakažených

V Německu bylo dopoledne zaznamenáno již 85.559 případů nákazy koronavirem, infekci dosud podlehlo 1154 lidí. Vyplývá to ze statistiky agentury DPA, která zohledňuje údaje z jednotlivých spolkových zemí. Oficiální údaje zatím nejsou k dispozici.

V Británii přibylo 708 mrtvých, to je zatím nejvíce za den

Počet obětí koronaviru v Británii za poslední den stoupl o 20 procent na 4313. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Oproti předešlému dni přibylo 708 mrtvých, a jde tak o nový smutný rekord.

Testy nákazu koronavirem prokázaly u 41.903 lidí.

Německo hlásí přes 85.500 případů nákazy koronavirem a 1154 obětí

V Německu bylo dopoledne zaznamenáno již 85.559 případů nákazy koronavirem, infekci dosud podlehlo 1154 lidí. Vyplývá to ze statistiky agentury DPA, která zohledňuje údaje z jednotlivých spolkových zemí. Oficiální údaje zatím nejsou k dispozici.

Za posledních 24 hodin se jedná o nárůst v počtu nakažených o zhruba 5000 nových případů. Celková bilance zemřelých vzrostla o 132, v pátek dopoledne úřady registrovaly 1022 obětí nemoci, kterou koronavirus způsobuje.

Nejvíce nakažených nadále hlásí Bavorsko (20.962), které hraničí s Českem. Na druhém a třetím místě zůstávají Severní Porýní-Vestfálsko (18.557), které je nejlidnatější německou spolkovou zemí, a Bádensko-Württembersko (17.180). Dohromady mají tyto tři země 872 obětí.

V Sasku, které rovněž sousedí s Českem, je 2646 infikovaných a 25 mrtvých. Ze šestnácti německých spolkových zemí je v počtu případů na devátém místě.

Španělská vláda navrhla prodloužit nouzový stav o dva týdny

Ve Španělsku zemřelo za posledních 24 hodin 809 lidí nakažených koronavirem, oproti pátečním údajům je denní počet obětí o stovku nižší a je nejnižší ze předchozí týden. Celkem v zemi zemřelo už 11.744 lidí s nemocí covid-19, nákaza koronavirem se dosud potvrdila ve Španělsku u 124.736 lidí. Od pátku přibylo na 7000 nových případů, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Premiér Pedro Sánchez oznámil, že navrhne parlamentu prodloužit o dva týdny nouzový stav.

Počet obětí za posledních 24 hodin je ve Španělsku nejnižší za poslední týden. V pátek oznámilo ministerstvo zdravotnictví 932 úmrtí za den, o den dříve dokonce 950. Od minulé soboty se počty úmrtí za den pohybovaly zhruba mezi 800 a 860.

Z celkového počtu 124.736 případů potvrzených od prvního výskytu nákazy koronavirem v zemi 31. ledna se 34.219 pacientů už uzdravilo, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Španělská vláda vyhlásila už v polovině března kvůli šíření koronaviru v zemi nouzový stav a na dva týdny omezila volný pohyb osob na nejnutnější nákupy, cesty k lékaři či do práce. Posléze toto omezení parlament prodloužil do Velikonoc a vláda rovněž nařídila zastavit práci v provozech, které nejsou nezbytně nutné pro chod země.

Premiér Sánchez oznámil, že po konzultaci s vládním expertním výborem navrhne prodloužení nouzového stavu do 26. dubna. Podle deníku El País by o tom měli poslanci hlasovat zřejmě ve čtvrtek. Místní média uvádí, že hlavní opoziční strana lidovců se prodloužení chystá podpořit.

Zatím není jasné, zda bude prodloužením nouzového stavu nadále omezen pouze pohyb lidí z domu, jak to platí od poloviny března, či zda zůstane omezena i ekonomická aktivita na provozy nutné pro chod země, což platí od začátku tohoto týdne. O tom bude ještě vláda před předložením návrhu poslancům jednat.

Podle místních médií vláda zároveň zvažuje zmírnění některých opatření, jako například povolení vycházek jednoho z rodičů s dětmi, jako to tento týden udělala Itálie. Aby mohla více uvolnit vycházení z domu, uvažuje podle deníku El País španělská vláda o zavedení povinnosti vycházet ven s rouškou. Jelikož jich ale v zemi zatím není dostatek, bude zřejmě moci toto opatření nařídit až tak za měsíc, míní deník El País.

(čtk)

4. 4. 2020  (čtk)