Roušky jako módní doplněk

Šité roušky se v tuzemsku staly hlavním módním doplňkem. Kromě toho, že je šije nespočítatelné množství švadlenek a jejich mužských pomocníků, kteří je zpravidla nabízejí zdarma, jsou podniky, které se šitím živí. Je možné si u nich pořídit roušku téměř v jakékoliv barvě, aby ladila s oblečením.

K dostání jsou limitované edice z luxusních látek, roušky zdobené krajkami a křišťálovými kamínky. Exkluzivitě jednotlivých kusů odpovídá také cena, prodávají se od několika set do několika tisíc korun.

V březnu byl roušek velký nedostatek, do jejich šití se pustila i většina českých módních návrhářů a návrhářek. Kdo si chtěl pořídit od některé/ho z nich roušku, musel pozorně sledovat, kdy se objeví zásoby v e-shopu. Do několika minut byly totiž vyprodány. Nyní už jsou zpravidla bez problémů k dostání, navíc přibývá typů a vzorů. Koupí těchto stylových roušek zákazníci a zákaznice ve většině případů přispějí na výrobu roušek pro potřebné.

[o]

Značka Poner nabízí bavlněné roušky v průměru za 300 korun, šije ale také roušky se svým logem, které jsou k dostání od 999 korun. V sortimentu má už i mnoho roušek zdobených křišťály, u kterých cena dosahuje až 5500 korun. Kromě toho Poner do nabídky zařadil také antibakteriální a antivirové filtry do roušek s vrstvou mědi.

Exkluzivní nabídku roušek vytvořila rovněž značka Debbie Brown. Má limitovanou edici zlatých roušek za 999 korun. K dalším třem svým vzorům roušek s ochranným filtrem FFP2 představila nově trika s nášivkou ze stejného materiálu, ze kterého jsou vyráběny roušky.

Šití roušek se poslední měsíc věnuje také návrhářka Hermine Khalaf Pogosyanová. Kromě jiných nabízí limitované série roušek z luxusních látek. Lidé si u ní mohou pořídit roušky Gucci, Dolce Gabbana nebo Prada.

Z autorských látek si zájemci mohou koupit roušky od návrhářky Jitky Klett, jejich ceny začínají na 650 korunách. Některé masky lze použít také jako kryt respirátoru. K rouškám si je možné rovnou pořídit ze stejné látky i šaty, halenky nebo saka.

Ušito 4000 roušek

Roušky šije také předsedkyně OV KSČM Šumperk Jolana Rippelová, jejíž tým tvoří mladá, střední i starší generace. Tato pracovitá parta šije roušky látkové, a nabízejí je tomu a tam, kde jsou potřeba. A zadarmo. »Všude z médií slyšíme, že roušek je dost. Pak nerozumím tomu, že se na mne stále obracejí zdravotní a pečovatelská zařízení s tím, že potřebují látkové roušky. Zdali bychom jim je ušili. Tak vám chci říct, že ušili. Do 24. dubna máme ušitých a rozdaných 4000 kusů látkových roušek!« řekla nám s radostí i pýchou Jolana Rippelová.

(mh)

30. 4. 2020  (mh)