Americká demokracie – nemanipuluješ s fakty, nehraješ!

Analytička Rebekah Jonesová byla hlavní autorkou speciální platformy s daty o epidemii COVID-19 na Floridě. Ona a její tým však podle informací amerických médií nedávno přišly o kontrolu nad důležitým systémem a Jonesová se domnívá, že web už nebude poskytovat tak kvalitní informace jako dříve. Lokální televizní stanici řekla, že byla zbavena funkce, protože odmítla manipulovat s daty.

Na ztrátu kontroly nad virtuálním přehledem o floridské epidemii Jonesová upozornila další experty a vybrané zástupce veřejnosti v e-mailu, který se v úterý dostal k reportérům. Napsala, že o post přišla 5. května, a to z »důvodů mimo kontrolu mojí divize«.

»Jenom upozorňuji, nečekala bych, že nový tým bude udržovat stejnou úroveň přístupu a transparentnosti, kterou jsem brala jako jádro celého procesu v prvních dvou měsících,« citoval z e-mailu deník Miami Herald. »Nakonec, moje oddanost těmto vlastnostem je hlavní (možná jediný) důvod, proč už jej nespravuji,« pokračovala Jonesová.

Datovou specialistku s doktorátem v geografii média označují za strůjkyni floridské databáze o vývoji epidemie COVID-19. Jonesová si za svou práci pro floridské ministerstvo zdravotnictví vysloužila pochvalu i od epidemioložky Deborah Birxové, která je členkou krizového týmu Bílého domu. Ta databázi v dubnu ocenila za podrobnost a přehlednost.

[o]

Jonesová televizi CBS12 News podle ČTK řekla, že její odchod z čela projektu nebyl dobrovolný a že jí předtím bylo nařízeno, aby »manuálně upravila data ve snaze rozdmýchat podporu pro znovuotevření« ekonomiky. Tento pokyn prý odmítla splnit. Úřad floridského guvernéra Rona DeSantise pouze uvedl, že Rebekah Jonesová už není zapojená do chodu veřejné databáze, která prý nadále poskytuje »přesné a důležité informace«.

Web Florida Today napsal, že v posledních týdnech oficiální web o místní epidemii nefungoval zcela spolehlivě. Zároveň z něj prý bez vysvětlení zmizela některá data a zkomplikoval se přístup k tabulkám s nezpracovanými čísly.

Vývoj vyvolává mezi odborníky znepokojení, neboť guvernér DeSantis už dal zelenou obnovování ekonomických a společenských aktivit ve státě na jihu USA. Odvolával se přitom na statistiky, které podle něj ukazují, že Florida je v boji proti koronaviru úspěšná.

Pochybnosti kolem oficiálních dat se navíc v USA objevily i jinde. Média upozornila také na graf o vývoji epidemické situace v Georgii, který na první pohled vypovídal o stabilně klesajícím počtu nových nákaz ve vybraných okresech, skupiny sloupečků na něm ovšem nebyly seřazeny chronologicky. Úřad zodpovědný za veřejné zdraví před týdnem graf upravil a guvernérův úřad se následně omluvil…

(rom)

25. 5. 2020  (rom)