Lupy trpí až polovina populace. Co s tím?

Vlasy na krátko, či bujná kštice. U vlasů nezáleží ani tak na délce či tvaru střihu, vypadají vždy dobře, pokud jsou zdravé. Ale bohužel ne vždy je to pravda. Až polovina dospělých Čechů trpí nebo někdy trpěla lupy. Jde o problém, který může výrazně znepříjemnit život a není snadné se ho zbavit. Pokud ale člověk zjistí příčinu, je cesta k uzdravení jednodušší. Víte, co trápí pokožku vaší hlavy?

Lupy jsou znamením, že na pokožce hlavy není vše v pořádku. A pokud není pokožka hlavy v pořádku, nejsou v pořádku ani vlasy. Z nejrůznějších příčin pak mohou být suché, či naopak příliš mastné, tedy prostě nezdravé. Příčiny navíc můžou být různé, proto je důležité zamyslet se nad tím, proč se například lupy ve vlasech objevily. Někdy je jejich vznik důsledkem stresu a samy po čase vymizí. V případě mastnější pokožky hlavy ale můžou mít lidé s lupy chronické problémy. V mnoha případech přitom k jejich řešení stačí změnit vlasovou kosmetiku. »Lupy jsou velmi rozšířený problém, v některé fázi života jimi trpí až každý druhý dospělý člověk. Pro lidi trpící lupy je důležité používat vhodnou a šetrnou vlasovou kosmetiku, aby se pokožka hlavy ještě víc nedráždila. V případě chronických problémů s lupy je vhodné konzultovat situaci s lékařem,« říká MUDr. Helena Zdobinská Reisingerová, dermatoložka z kliniky estetické medicíny Mediestetik.

Co jsou to lupy?

Lupy jsou vlastně šupiny nadměrně se odlupující kůže na hlavě. Pokud je pokožka hlavy zdravá, obnovuje se sama. Z nových kožních buněk se stanou buňky zrohovatělé vrstvy a přirozeně se oddělí od pokožky. Tento proces trvá u jedinců se zdravou pokožkou hlavy měsíc a nemůžeme ho pozorovat pouhým okem, protože tyto buňky jsou velmi malé. Naproti tomu u lidí, kteří trpí lupy, se pokožka obnovuje příliš rychle, může to být i jen za několik dní. Potom se oddělují větší části: destičkovité, viditelné lupy.

Vliv má řada faktorů

Pokud jsou lupy nažloutlé a jejich výskyt doprovází svědění hlavy, jedná se o lupy mastné. Pokud lupy padají na ramena a zůstávají na oblečení, jde o lupy suché. Lupy se můžou objevit kdykoliv během života, trpí jimi teenageři i senioři. Je ale zajímavé, že z hlediska pohlaví jimi ale více trpí muži. Někdy se objeví jako následek dlouhodobého stresu, někteří lidé jimi trpí jen v zimě, kdy je kůže přirozeně oslabená. Při chronických problémech s lupy, které trvají i několik let, je vhodné se poradit s lékařem. Lupy totiž můžou ukazovat na větší problém, například lupénku nebo seboroickou dermatitidu.

Co je seborea?

Seboreou se nazývají ložiska nejčastěji v pokožce hlavy, na čele a v okolí nosu se zvýšeným mazotokem a odlučováním mastných lupů. Jedná se o seboroickou dermatitidu, kterou často doprovázejí právě mastné lupy. Složky mazu jsou velmi dobrým zdrojem živin pro řadu mikroorganizmů, které žijí na povrchu kůže. Ty se při seboroické dermatitidě přemnoží – nejvíce se hovoří o kvasince Pityrosporum ovale. Navíc i některé součásti mazu, především nižší mastné kyseliny, působí dráždivě. Kůže se brání rozvojem zánětlivé reakce, která může být někdy až nadměrně intenzivní. To vede k domněnce, že projevy seboroické dermatitidy jsou částečně způsobeny neadekvátně silnou místní imunitní reakcí s prvky autoimunity.

Seborea se liší s věkem

Projevy seboroické dermatitidy se liší podle věku. U kojenců jsou typická žlutavá ložiska s nánosy mastných šupin především ve vlasech a ve velkých záhybech. V tomto období může být seboroická dermatitida zaměněna s atopickou. Seboroická dermatitida však nesvědí a prakticky nemokvá. V dospělosti se seboroická dermatitida vyskytuje především ve vlasech, v obličeji postihuje obočí, víčka a nosolícní rýhy. Hlavním znakem jsou ostře ohraničená ložiska šupin se zarudnutím kůže. Typický je především kombinované postižení – lupy ve vlasech a mastné šupiny na obličeji. Velmi často se i v profesionální kosmetické praxi stává, že přítomnost šupin u seboroické dermatitidy je odborníky v péči o pleť vyhodnocena jako známka suché pleti a pokožka je ošetřována jako suchá. To vede k dalšímu zhoršení stavu.

Správné mytí je základ

Pokud se u vás objevily lupy nově, je dobré zamyslit se nad příčinou. Nejčastěji jde o projev stresu či špatné kosmetiky. Prvním krokem při problémech s lupy je samozřejmě úprava životního stylu. Pomoci může i úprava jídelníčku - konzumace většího množství ovoce, zeleniny a pokud je třeba doplnit v potravinových doplňcích beta karoten, vitaminy ze skupiny B, fluor nebo selen. Dále je vhodné zrušit na určitou dobu návštěvy restaurací s rychlým občerstvením a konzumaci sladkých limonád. Zároveň dbejte na dostatečný pitný režim. A pokud možno odstranění příčin stresu, což může být v mnoha případech obtížně proveditelné.

Proto se nabízí jednodušší krok, který může od svědění hlavy a lupů pomoci; změnit způsob, jakým si vlasy myjeme. Co se týče mytí vlasů, platí, že nejlepší je zlatá střední cesta. Každodenní mytí vlasům neprospívá, zároveň ale je třeba smývat prach a nečistoty, které se v nich usazují, zejména ve městě. Pravidelné, šetrné mytí vlasů vodou pokojové teploty je nejlepším způsobem, jak zachovat jejich zdraví a zamezit výskyt lupů. Pro zdraví pokožky hlavy je také zásadní důkladně z vlasů vymývat zbytky šamponu, které mohou pokožku hlavy dráždit a vysušovat.

Pozor na silikony a parabeny!

Dnes už se ví, že vlasům obecně neprospívají silikony a parabeny ve vlasové kosmetice. Při nákupu vhodné vlasové kosmetiky je tedy potřeba, stejně jako u potravin, sledovat její složení. Cena ne vždy vypovídá o tom, zda výrobek je, či není kvalitní.

Pro vysušenou pokožku hlavy i vlasy s lupy jsou ideálním řešením šampony z lékárny, které v posledních letech získávají na čím dál větší popularitě, například šampony s kopřivovým extraktem. Kopřiva obsahuje vitamín C, vitamín B1, karotenoidy a minerální látky, které vlasy vyživují a kromě pomoci s lupy dokážou zamezit vypadávání vlasů a podpořit jejich růst.

Pokud ale lupy neustupují, je vhodné zajít s problémem k lékaři. Ten může vyloučit, či potvrdit závažnější problém, například právě již zmíněnou seboroickou dermatitidu. Případně doporučí účinnější přípravky a případně předepíše léky nebo doplňky stravy.

Léčba seboroické dermatitidy

Při léčbě dermatitidy je potřeba nejprve zbavit ložiska přemnožených bakterií. Lékaři předepisují lokálně působící antimikrobuální a protizánětlivé léky. Vhodná jsou některá antibiotika a proti plísním působící léky. V některých případech se používají i kortikosteroidy. Současně se léčí lupy ve vlasech. Moderní léčbu představují látky modulující imunitní reakci jinak než kortikosteroidy. K nim náležejí některá imunosupresivní antibiotika.

Při léčbě je ale podstatná i kosmetická péče. Důležité je vyloučení mastných kosmetických přípravků, kosmetiky s obsahem lihu a vysokých koncentrací glycerinu (nad 10 % - např. glycerinová mýdla). Všechny tyto prostředky reaktivně zvyšují tvorbu mazu. Na úvod péče je vhodný gel při aktivním akné, který obsahuje látku ciklopirox působící přímo na zánětlivý stav kůže. Pro přímé potlačení lupů ve vlasech je doporučený šampon s přísadou proti lupům. Pokožku obličeje je pak vhodné mýt pouze jemnými hydratačními šampóny či mycími emulzemi.


Příčinou tvorby lupů může být celá řada:

nevhodná vlasová kosmetika a péče (týká se to jak šampónů, tak i stylingových přípravků jako jsou gely nebo spreje). Někdy je na vině nedostatečné oplachování těchto přípravků, lupy může způsobovat i časté mytí nebo časté kartáčování svědící pokožky.

nesprávný jídelníček

chybějící vitamíny a minerály (především vitamín B, selen a zinek)

suchá pokožka

vážnější onemocnění, například lupénka, kvasinkové infekce nebo seboroická dermatitida. Při seboroické dermatitidě se objevují plošky suché nebo mastné šupinkovaté kůže a zarudnutí ve vlasech, na obličeji nebo i v podpaží.

stres nebo psychické vypětí.

Helena KOČOVÁ

10. 6. 2020  Helena KOČOVÁ