Fajt se hlásí do konkurzu na šéfa NGP

Ve středu 17. 6. 2020 skončil termín podávání přihlášek do výběrového řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha (NGP). Ministerstvo kultury vyhlásilo konkurz v polovině dubna a předpokládá nástup nového ředitele do funkce od 1. října, nejpozději 1. ledna příštího roku. Instituce má po loňském odvolání ředitele Jiřího Fajta dočasnou ředitelku. Fajt se do konkurzu také přihlásil.

Vypsání konkurzu ministr kultury Lubomír Zaorálek oznámil přesně rok poté, co jeho předchůdce Antonín Staněk (oba ČSSD) odvolal tehdejšího ředitele galerie Jiřího Fajta. Spolu s ním zbavil funkce i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Oba dva šéfy Staněk odvolal s odkazem na hospodářská pochybení. Staněk před rokem vedením NGP dočasně pověřil ekonoma Ivana Morávka a vypsal výběrová řízení na nové ředitele obou institucí. Zaorálek je po svém nástupu na ministerstvo zrušil. V případě NGP odvolal Morávka a řízením galerie pověřil Anne-Marii Nedomu, manželku ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy.

»Nedovedl jsem si představit, že bych se ještě někdy ucházel o pozici generálního ředitele Národní galerie Praha, z níž jsem byl loni o Velikonocích tehdejším ministrem kultury odvolán na základě vykonstruovaných obvinění. Od té doby se ale některé věci změnily,« uvedl Fajt. Policie odložila obě trestní oznámení a Česká republika se Fajtovi za odvolání z funkce ředitele NGP omluvila.

Staněk Fajta loni odvolal po téměř pěti letech jeho působení jako ředitele NGP. V galerii pracoval již předtím, v roce 2000 z ní odešel na výraz nesouhlasu s tehdejším vedením Milana Knížáka.

Výběrové řízení je vyhlášeno jako otevřené a vícekolové. Ministr kultury Lubomír Zaorálek také uvedl, že ministerstvo některé osobnosti samo osloví.

Kritéria výběrového řízení pro ministerstvo připravovala Garanční rada Národní galerie, jíž předsedá architekt Josef Pleskot a kterou loni v září Zaorálek po svém nástupu do čela resortu zřídil. Zaorálek řekl, že Pleskot bude předsedat i výběrové komisi.

(zku)

17. 6. 2020  (zku)