Neuvěřitelná drzost, nebo hloupost

Už mne to nebaví a myslím, že stejně jako mne ani další normální občany naší vlasti. Téměř každý den totiž někdo, kdo nectí historickou pravdu a nemá argumenty, veřejně lže a nejčastěji svou neznalost nebo myšlenkovou ubohost schovává za frázi, že za to mohou komunisté. Například zaznělo v TV Nova ve zprávách, v reakci na vyjádření Andreje Babiše, kterým zval Slováky na návštěvu ČR, že komunisté zabrali Lichtenštejnům zámek Lednice a další majetek. Pravda je prostá a samozřejmě zcela jiná, průměrně vzdělaný člověk (základní škola stačí) dobře ví, že tento majetek byl konfiskován na základě tzv. velkého dekretu, tedy Ústavního dekretu č. 12 prezidenta republiky Beneše z června 1945 o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa.

[o]

Tento exces je ale v širších souvislostech, např. vzhledem k diskusi proběhlé minulou středu v Poslanecké sněmovně a s odkazem například na stanovisko poslance KSČM Jiřího Valenty, neuvěřitelně sprostou provokací, která bude mít opět další odezvu ve Sněmovně.

Důvod je prostý, taková vyjádření mohou být použita, resp. zneužita právníky Lichtenštejnů v jejich neuvěřitelném sporu s naším státem o navrácení jejich bývalého majetku. Spor ještě definitivně neskončil. Taková vyjádření totiž hraničí s vlastizradou, překročeny jsou fakticky všechny hranice nejen slušnosti, ale v případě, že se tak vyjádří např. poslanci, je to i za hranicemi jejich ústavního slibu.

Vojtěch FILIP, 1. místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM

23. 6. 2020  Vojtěch FILIP