Začíná sezona požárů

Na jižním okraji Atén evakuovali SOS vesničku s dětmi a letní tábor kvůli dýmu z nedalekého lesního požáru. Informoval o tom deník Kathimerini.

Podle něj jde o preventivní opatření a nikdo z evakuovaných neutrpěl žádná zranění. Požár suché trávy a nízké vegetace se ale kvůli silnému větru rychle šíří. Požár vypukl časně ráno v oblasti Vari na jižním okraji řecké metropole. Policie kvůli tomu uzavřela část místní komunikace. S ohněm bojovalo na místě 10 jednotek hasičů i vrtulník.

Také ve čtvrtek byly v Řecku kvůli lesnímu požáru preventivně evakuovány děti z letního tábora. Asi čtyři stovky dětí ve věku sedm až 16 let musely opustit tábor u města Korint, kde s ohnivým živlem bojovalo ve čtvrtek přes 80 hasičů se třemi vrtulníky.

Lesní požáry jsou v Řecku v této sezóně obvyklé kvůli suchému a horkému počasí. Jeden z nejtragičtější lesních požárů zažila země v červenci 2018, kdy se kvůli vyprahlé půdě a silnému větru rychle rozšířily požáry kolem obce Mati východně od Atén, a v dalším regionu západně od Atén. Zemřelo při nich 102 lidí a další desítky utrpěly zranění. Místní úřady i vláda kvůli tomu čelily kritice, že včas nevarovaly obyvatele před blížícím se ohněm a neprovedly rychlou evakuaci. Dvě desítky lidí kvůli tomu stanuly před soudem.

(čtk)

11. 7. 2020  (čtk)