Splácení je pro dvě třetiny na hraně

Při snížení příjmu by mělo 63 procent lidí potíže se splácením svých závazků a pokrytím běžných výdajů. Vyplývá to z průzkumu, který pro pojišťovnu BNP Paribas Cardif zpracovala výzkumná agentura G82.

Velmi snadno by vycházela se sníženými příjmy čtyři procenta Čechů. Spíše snadno by vycházelo 30 %, spíše obtížně 36 % a velmi obtížně 20 % respondentů.

»Nemožné by bylo vyjít se sníženými příjmy pro sedm procent Čechů, kteří by pak nezvládli ani hradit základní životní náklady,« uvedl obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Martin Steiner.

Celková zadluženost Čechů přesahuje dva biliony korun, meziročně tato částka narůstá. »Spolu s nárůstem zadlužení ale roste i pojišťování osobních úvěrů, lidé jsou opatrnější a zodpovědnější,« dodal Steiner.

Výpadek pravidelných příjmů ohrožující splátky úvěru nastává především v případě ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti, ale i trvalé invalidity nebo úmrtí. Ty mají fatální důsledky pro rodinu a pozůstalé, včetně schopnosti splácet závazky.

Podle dalších údajů dvě třetiny lidí nepokryjí při výpadku pravidelného příjmu své výdaje a závazky déle než tři měsíce. Nejvíce ohroženi jsou mladí, z nichž by zhruba polovina vydržela s financemi maximálně měsíc. V mezinárodním srovnání jsou na tom mladí Češi hůře než Rakušané (16 %), Maďaři (36 %) nebo Rumuni (41 %) ale lépe než Bulhaři (56 %).

(ici)

15. 7. 2020  (ici)