Dva vlaky jely proti sobě, zastavily včas

Vlak společnosti Leo Express u Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku ráno projel na červenou a vjel do cesty jiné soupravě stejného dopravce. Oba vlaky zastavily 500 metrů od sebe. Nikdo nebyl zraněn a zřejmě nevznikla ani hmotná škoda.

Provoz na trati z Ústí nad Orlicí do Králík byl několik hodin přerušen, mezi Letohradem a Lichkovem jezdily náhradní autobusy. Doprava byla obnovena před 11. hodinou. Věc vyšetřuje Drážní inspekce.

Mimořádná událost, na niž upozornil server zdopravy, se stala kolem 7. hodiny u stanice Jablonné nad Orlicí. Strojvůdce motorového osobního vlaku projel návěstidlo zakazující jízdu a vjel do vlakvé cesty pro osobní vlak jedoucí v opačném směru z Ústí nad Orlicí. »Automaticky se přestavělo na červenou návěstidlo pro protijedoucí vlak, oba strojvedoucí začali brzdit a zastavili,« uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Vlaky podle něj zastavily 508 metrů od sebe.

Leo Express provozuje osobní dopravu na trati od poloviny loňského prosince na objednávku Pardubického kraje. »I když tato událost neměla žádné následky a vlaky se k sobě reálně nepřiblížily, nařídíme mimořádné přezkoušení všech strojvedoucích Leo Express,« uvedl mluvčí společnosti Emil Sedlařík.

Dodal, že strojvedoucí vlaku jedoucího z Králík do Ústí nevyčkal v Jablonném nad Orlicí na křižování s vlakem v opačné směru a odjel proti návěsti stůj. V tu chvíli přenastavil výhybku a dostal se na špatnou kolej, ale zareagoval a vlak zastavil. Strojvedoucí protijedoucího vlaku rovněž zabrzdil na pokyn návěstidla. Vlak, který projel návěstidlo stůj, zastavil po 40 metrech. »Vlaky se k sobě tedy reálně nepřiblížily a nehrozilo žádné nebezpečí pro cestující, nebylo třeba ani prudčeji brzdit,« uvedl Sedlařík. Doplnil, že strojvedoucí, který pochybil, nastoupil na směnu po 48 hodinách odpočinku a dodržení všech dalších zákonných požadavků.

V každém vlaku bylo osm cestujících, kteří museli vystoupit. Spoje v úseku Ústí nad Orlicí - Letohrad - Ústí nad Orlicí jezdily podle Sedlaříka včas a bez omezení. Za úsekem s náhradní autobusovou dopravou Lichkov - Moravský Karlov nabíraly vlaky zpoždění asi deset až 20 minut.

(zku)

22. 7. 2020  (zku)