JAR. Dva odborníci v sedmimilionové provincii

Klíčoví zdravotníci v jihoafrické provincii Západní Kapsko buď stávkují, nebo se potýkají s vlastním onemocněním COVID-19. Kvůli nedostatku personálu musí zdravotní sestry v Port Elizabeth také uklízet a lékaři si prát uniformy. V přeplněné porodnici přibývá porodů už mrtvých dětí. Stanice BBC o tom informovala v reportáži z tamní nemocnice, kde podle ní panuje hororová situace.

Lékaři, odbory a ředitelství se tahají o mizivé zdroje a jeden z lékařů situaci charakterizoval jako naprostý kolaps hluboce prohnilého systému. JAR hned na začátku epidemie zavedla ekonomicky devastující uzávěru. Přesto nyní čelí nové vlně onemocnění. »Panuje velký strach a duševní i fyzická únava. Pracovali jsme v minimálním obsazení už před COVID-19 a teď nám ubylo dalších 30 procent lidí,« řekl doktor John Black. Podle něj epidemie poukázala na závažné nedostatky celého systému. Black je v sedmimilionové provincii jedním ze dvou odborníků na infekční choroby a jako jediný byl ochoten nechat zveřejnit své jméno, ostatní hovořili pouze anonymně. Popsali »válečnou situaci« panující v Livingstonově nemocnici, kde odpady i krev špiní podlahy, není dost ochranných pomůcek, kyslíku, sanitek, ventilátorů a kde pacienti spí přikryti novinami. V otevřené kanalizaci jsou vidět krysy živící se odpadky.

Zdravotní sestry chodí se strachem do práce, čeká je kromě vlastní práce také uklízení, zmatek a všechna oddělení zaplavená těhotnými ženami. »Osobně jsem byl u porodu dvou mrtvých dětí, a je toho víc. Je to velmi nezvyklé, když několik rodiček a dětí zemře za jediný týden v jedné nemocnici,« řekl jeden medik. Příčinou je téměř jistě závažný nedostatek personálu, kvůli němuž těhotné, které potřebovaly chirurgickou pomoc, musely čekat i několik dní a mnohé jen na podlaze na chodbě. Vinu na sebe nyní svalují jednotlivé sekce zdravotnického systému. Livingstonovu nemocnici už rok a půl nikdo neřídí, předchozí management byl propuštěn kvůli údajné korupci.

»Jsme bez vedení,« řekl Black. Odbory jsou za koronaviru v Port Elizabeth mimořádně aktivní. Úklidové čety, zaměstnanci prádelen i někteří ošetřovatelé postupně stávkují. Odbory se podílely na uzavření menších klinik, kde se objevil koronavirus, což vytvořilo neúnosný tlak na tři největší nemocnice. Představitelé odborů říkají, že situace nezneužívají, a poukazují na vyčerpanost zdravotníků, kteří musí uklízet a někdy i vařit. Stávku podporuje také část lékařů, protože personál nezbytný při řešení epidemie je na pokraji svých sil. Livingstonova nemocnice má nyní k dispozici jen třetinu potřebných zaměstnanců.

Provinční vláda uvádí, že problémy mají kořeny ještě v apartheidu, kdy systém nebyl dostatečně financován. Poukazuje na fakt, že německý Volkswagen vybudoval v Port Elizabeth polní nemocnici, ale lékaři v Livingstonově nemocnici jsou skeptičtí. »Mají tam 1200 lůžek, ale jen 200 s připojením na kyslík a k dispozici je personál schopný obsloužit jen 30 lůžek,« sdělil jeden z lékařů. Zařízení prý bylo otevřeno předčasně a úřady se do něj snaží odlákat personál z Livingstonovy nemocnice a dalších. Německá nemocnice jenom poukázala na neschopnost místních úřadů krizi řešit. Provinční zdravotnický odbor je považován za natolik neschopný, že investoři, kteří mají peníze a chtějí pomoci, odmítají vyjednávat přímo s ním. »Nic přes ně nemůžete zařizovat, protože všechno zmizí. Je to naprosto nefunkční a nemají žádné peníze,« sdělil jeden zdroj.

Jeden lékař prohlásil, že převládá kultura »neznepřátelit si nadřízeného«, takže lidé raději mlčí a předstírají, že je vše v pořádku.

Zaměstnance Livingstonovy nemocnice je nyní možné rozdělit do tří skupin. První tvoří malý počet těch, kdo navzdory riziku stále chodí do práce a mají hluboký smysl pro povinnost. »Nemohu to vzdát, máme tam rodiny, děti, matky,« řekla o pacientech jedna zdravotnice. Ve druhé skupině jsou lidé pohlcení strachem, kteří už do práce chodit nechtějí. »Nejsou neochotní, ale bojí se,« řekl o nich jeden z lékařů. Třetí, největší je skupina nespokojenců pasivně i aktivně agresivních. »V jejich případě už pocit altruismu a soucitu zmizel, ale už dávno,« sdělil BBC jeden ze zdrojů.

(čtk)

23. 7. 2020  (čtk)