Kuba řeší ekonomické dopady pandemie, ač ji na rozdíl od jiných sama zvládá

Státní obchody na Kubě začaly prodávat některé potraviny a hygienické potřeby za americké dolary. Ekonomika této karibské země, orientovaná hlavně na vývoz, totiž čelí nedostatku obchodovatelné měny, aby mohla nakupovat zboží v zahraničí.

Kuba naposledy otevřela dolarové obchody pro základní zboží v 90. letech, kdy pád Sovětského svazu uvrhl ostrov do hluboké ekonomické recese. Tentokrát je ale důvodem zavedení tohoto opatření šíření nového typu koronaviru, uvedla agentura Reuters.

Samotná Kuba přitom na začátku týdne neohlásila žádný nový případ nemoci COVID-19. Celosvětová pandemie nicméně i zde přerušila cestovní ruch a zasáhla také další zdroje příjmů, čímž ještě zhoršila krizi likvidity. Tu způsobily i ekonomické problémy blízkého spojence Venezuely a zpřísnění diskriminujících amerických sankcí vůči Kubě.

[o]

Vláda uvedla, že po celé zemi otevřela 62 obchodů a že další budou následovat v příštích měsících. Koncem loňského roku bylo v zemi zhruba 80 obchodů, které za dolary prodávají domácí spotřebiče, automobilové součástky a další položky, jako například motocykly. Ojetá auta se začala prodávat za dolary na začátku letošního roku.

Kuba legalizovala dolar po pádu Sovětského svazu, ale v roce 2004 ho stáhla z oběhu. Od té doby existují dvě měny, peso a konvertibilní peso, jehož hodnota je 24 pesos. Držení dolarů a dalších obchodovatelných měn je však legální.

Kubánci, kteří chtějí nakupovat v dolarových obchodech, potřebují bankovní kartu vydanou k účtu s obchodovatelnou měnou. Tuto měnu mohou získat ze zahraničí, obvykle od rodinných příslušníků, kteří tam pracují, nebo jiným způsobem, jako výměnou pesos na ulici.

(ici)

24. 7. 2020  (ici)