Tisíce lidí protestovaly v Izraeli proti premiérovi

Tisíce Izraelců na několika místech země protestovaly proti nezaměstnanosti, korupci a způsobu, jakým premiér Benjamin Netanjahu řeší koronavirou krizi. Manifestace se odehrály mimo jiné před Netanjahuovou soukromou vilou ve městě Caesarea, poblíž jeho oficiální rezidence či v parku v Tel Avivu.

V Jeruzalémě a Tel Avivu se protesty konají pravidelně již několik týdnů. Jejich účastníci požadují rezignaci Netanjahua kvůli procesu, v němž je obžalován z korupce a podvodů, a také kvůli tomu, jak vláda řeší další vlnu epidemie koronaviru.

"Bibi, jdi domů," napsal podle agentury AP jeden z demonstrantů na svůj transparent, přičemž se odkazoval na Netanjahuovu obecně známou přezdívku. "Všichni vidí, že císař ztratil své šaty," stálo na jiném.

Sedmdesátiletý Netanjahu je prvním premiérem Izraele souzeným při výkonu funkce. Obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Veškerá obvinění odmítá a označuje je za hon na čarodějnice. Podle místních médií může proces trvat až tři roky, předvoláno je přes 300 svědků.

[o]

Koronavirus SARS-CoV-2 se v Izraeli, který má asi devět milionů obyvatel, potvrdil u bezmála 60.500 lidí. Na 455 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Izraelská vláda v březnu zavedla karanténní opatření, která pomohla snížit denní nárůsty nakažených. Po postupném uvolňování restrikcí od konce dubna ale začaly zejména koncem června počty nakažených opět výrazně růst.

Netanjahuovi kritici tvrdí, že vláda dostatečně nepomohla například živnostníkům postiženým karanténními opatřeními. Protestujícím vadí i to, že vláda v rámci boje proti koronaviru vydává místy rozporuplné pokyny.

(čtk)

26. 7. 2020  (čtk)