Havaj v Lipinách

Na přelomu prázdnin se koná už po mnoho let oblíbená akce v malé osadě Lipiny na pomezí Královéhradeckého a Rychnovského okresu pořádaná místní organizací KSČM za pomoci dalších sympatizantů, zejména žen. Když se kvůli koronaviru nemůže příliš cestovat, tak proč neudělat Havaj u nás?

»Blankytné nebe, rozpálená krajina zalitá sluncem, lepé ženy s květinami kolem krku a ve vlasech, v třásničkových sukních, s mořskými mušlemi v rukách, libá vůně grilovaných kuřat…,« tak viděla začátek akce předsedkyně krajského výboru KSČM Věra Žižková. To vše vítalo návštěvníky tradičního setkání.

Sešlo se zde na osmdesát účastníků, mezi nimi nechyběl předseda klubu zastupitelů Královéhradeckého kraje Otakar Ruml ani spisovatel pohádek, krajský zastupitel a místostarosta Bystrého Josef Lukášek. Zúčastnili se i předseda OV Rychnov nad Kněžnou Jan Janeček a odborník na armádní investice Josef Radocha. Před podáváním kuřat účastníci pobesedovali pod taktovkou Hany Joštové na téma krajské politiky, co se povedlo, co kraj může vůbec dělat, ale i o celostátní bezpečnosti, o situaci ve zdravotnictví a dopravě. V diskusích se pak ukázalo, že mladá generace už začíná o situaci samostatně přemýšlet a mnoho na propagandu ze stran pravice nedá.

[o]

Nechyběla ani netradiční tombola. Tentokrát to byly »poklady z půdy«, které předávala Božena Dernerová z Ledců – nic se neztratilo… Místní ženy donesly nejen ony poklady, ale na stolech nechyběly jimi napečené koláčky a cukrovinky. Tedy ty původ na Havaji jistě neměly.

Zázemí v Lipinách se stále zdokonaluje, opravuje, funguje malá hospůdka. Hřiště proslulé vozatajskými závody bylo obohaceno prvky pro děti. Za tím stojí i bolehošťští komunisté Miroslav Máslo a Pavel Kupka. Všichni účastníci tak odcházeli velmi spokojeni. V tento čas byly Lipiny rájem na zemi a hosté nemuseli vážit dalekou cestu až na Havaj.

(žv, vha)

27. 7. 2020  (žv, vha)